Indyjski oddział firmy Ford Motor Company przeprosił za reklamę Forda Figo, która w niewyjaśniony sposób wyciekła do sieci. Plakat reklamowy przedstawia trzy atrakcyjne kobiety, które skrępowane i zakneblowane leżą w bagażniku samochodu. Na miejscu kierowcy siedzi mężczyzna łudząco podobny do byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Slogan reklamowy głosi: „Zostaw swoje troski w tyle z ekstra dużym bagażnikiem Figo”.

Reklama nawiązuje do skandalu z udziałem włoskiego polityka, który organizował w swojej luksusowej willi orgie z udziałem nieletnich prostytutek. W sieci zawrzało od licznych komentarzy, oceniających pomysł jako seksistowski i niesmaczny, w szczególności w związku z niedawno nagłośnionymi przypadkami przemocy seksualnej wobec kobiet w Indiach. Ford Figo produkowany jest bowiem na rynki indyjski, afrykański i bliskowschodni.

Plakat był przygotowany przez indyjską agencję reklamową jako propozycja i nie miał być oficjalnie wykorzystany. Przedostał się do sieci wskutek „indywidualnych, niewłaściwych działań”, za co obie firmy przeprosiły. Rzecznik Forda powiedział, że incydent traktowany jest bardzo poważnie. W związku z tym prześledzony zostanie proces zatwierdzania projektów w celu podjęcia kroków niezbędnych do uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości. Gigant motoryzacyjny uznał reklamę za „sprzeczną z przyjętymi w firmie standardami profesjonalizmu i przyzwoitości”.

To nie jedyny tego typu projekt przygotowany z myślą o kampanii reklamowej Figo. Na innym plakacie Paris Hilton wiezie w bagażniku związane siostry Kardashian, swoje główne rywalki w walce o popularność. Na kolejnym kierowcą jest Michael Schumacher, a w bagażniku siedzą skrępowani Sebastian Vettel, Lewis Hamilton i Fernando Alonso.

Pomimo oficjalnych przeprosin trudno oprzeć się wrażeniu, że szum medialny wokół kontrowersyjnego plakatu pomógł Fordowi nagłośnić indyjską kampanię reklamową. Z pewnością wzbudzi to większe zainteresowanie nowym modelem samochodu. Pytanie czy na dłuższą metę podobne afery bardziej zaszkodzą czy pomogą koncernowi Ford.