Wielka Brytania jest jednym z najbardziej cyfrowo rozwiniętych krajów na świecie, a tamtejszy rynek telefonii komórkowej należy do najbardziej wymagających. Aktualnie operuje na nim czterech głównych operatorów (Vodafone, Three, O2 i EE) oraz kilka mniejszych podmiotów. Może się okazać, że w niedalekiej przyszłości liczba głównych operatorów telefonii komórkowej zmaleje do trzech, co u niektórych komentatorów budzi obawy o potencjalny wzrost cen usług telefonicznych.

Li Ka–shing–właściciel (poprzez należącą do niego firmę Hutchison Whampoa) operatora Three i najbogatszy człowiek w Azji rozpoczął właśnie rozmowy z hiszpańską Telefonicą w sprawie zakupu należącego do Hiszpanów operatora telefonii komórkowej O2. Suma transakcji miałaby wynieść prawie 15,5 miliarda dolarów. Obecnie Three ma 12% udziału w brytyjskim rynku, a O2 29%. Po ewentualnej transakcji, nowy operator stałby się dominującym podmiotem na brytyjskim rynku. Taki rozwój sytuacji budzi obawy niektórych analityków o wzrost cen z racji zmniejszonej konkurencji pomiędzy telekomami. Przywołują oni tutaj przykład Austrii, gdzie jeszcze kilka lat temu było pięciu operatorów telefonii komórkowej, po czym liczba ta spadła do trzech. Efektem był wyraźny wzrost cen, co odczuli austriaccy obywatele.

Szefostwo O2 w wydanym oświadczeniu starało się rozwiać obawy związane z prawdopodobnym połączeniem obu firm cyt. „zarówno Three jak i O2 są znane z wysokiego stopnia dbałości o klienta. Połączenie się obu firm pozwoli zaoferować jeszcze lepsze usługi, a korzyści będą widoczne dla naszych klientów”.

Rozmowy Three z Telefonicą potrwają kilkanaście tygodni–oświadczył Frank Sixt z Hutchison Whampoa. Dodał także, że będzie to długi proces, gdyż konsolidację na tak dużą skalę musi finalnie zatwierdzić Komisja Europejska. Przedstawiciele Hutchison Whampoa są jednakże dobrej myśli. Przywołują tutaj decyzje Komisji Europejskiej, która już w trzech podobnych przypadkach wydała zgodę na ograniczenie liczby głównych operatorów z czterech do trzech. Stało się tak m.in. w Irlandii.