Świat inwestycji finansowych bez wątpienia zdominowany jest przez mężczyzn. Co więcej zależność ta dotyczy obsługujących wspomniane transakcje, jak również ich dokonujących. Z takim stanem rzeczy postanowiła powalczyć jedna z weteranek Wall Street – Sallie Krawcheck. Założyła ona firmę inwestycyjną Ellevest, świadczącą usługi wyłącznie paniom. Korzystając ze swojego bogatego doświadczenia zawodowego, Krawcheck zamierza zwiększyć liczbę inwestycji dokonywanych przez kobiety.

Pomysł na biznes i historię Sallie Krawcheck opisano na łamach CNN Money. Kobieta pracowała kiedyś na Wall Street i była jedną z nielicznych, którym udało się dojść do najwyższych stanowisk, m.in. w bankach Citigroup i Merrill Lynch. To nie lada wyczyn w świecie zdominowanym przez mężczyzn. W trakcie swojej pracy zaobserwowała pewne nieprawidłowości, a raczej błędy popełniane przez kobiety w inwestowaniu. Poniżej omówione zostaną trzy największe.

Kobiety za bardzo obawiają się giełdy
Zdaniem Krawcheck panie nie inwestują wystarczająco dużo w akcje lub, co gorsza, zupełnie pomijają ten rodzaj inwestycji. Zamiast tego lokują pieniądze w obligacjach lub funduszach rynku pieniężnego. Oczywiście nie ma nic złego w obraniu takiej strategii, jednak wspomniane inwestycje generują w dłuższym okresie niższą stopę zwrotu.

Kobiety za mało wierzą w siebie
Paniom wydaje się, że przed dokonaniem inwestycji muszą o niej wiedzieć wszystko. Jeśli tylko brakuje im jakichś informacji, powstrzymują się z podjęciem decyzji. Niektóre kobiety wahają się latami, co może być bardzo szkodliwe dla osiąganych przez nie wyników inwestycyjnych.

Kobiety pozwalają kontrolować pieniądze swoim partnerom
Według Krawcheck panie powinny teraz, bardziej niż kiedykolwiek, wziąć odpowiedzialność za inwestowanie w swoją przyszłość. Kobiety zazwyczaj żyją dłużej od mężczyzn. Do tego wiele z nich prowadzi samotne życie, przy czym wynika to albo z wyboru, albo z powodu rozwodu czy śmierci małżonka. Badania przeprowadzone przez Fidelity dowodzą, że w pewnym momencie życia 9 na 10 kobiet będzie jedynym decydentem odnośnie finansów w swoim gospodarstwie domowym. Oznacza to, że panie muszą wiedzieć jak i w co inwestować, by mieć zapewnioną spokojną i finansowo stabilną przyszłość.

Sallie Krawcheck uważa, że Wall Street nie pomaga kobietom inwestować z sukcesem. Wypowiada się krytycznie między innymi na temat języka, jakim posługują się finansiści. Jest on bowiem pełen sportowych analogii, z którymi większości pań trudno się utożsamić, i których często zwyczajnie nie rozumieją. Tymczasem założona przez nią firma Ellevest jest ukierunkowana na kobiety zarówno pod względem rodzaju oraz charakteru inwestycji, jak i sposobu komunikacji.