Czy przyszłością motoryzacji są samosterujące samochody? Odpowiedź na to pytanie ciągle jeszcze należy do sfery spekulacji, ale coraz więcej wskazuje, że może być pozytywna. Już kilka poważnych koncernów pracuje nad takimi rozwiązaniami, a ostatnie wieści dotyczące zaangażowania się niemieckiej marki BMW w tego rodzaju projekty, sugerują że wyścig na tym polu już się rozpoczął.

Jak ogłoszono, BMW wraz z Intelem i firmą Mobileye podpisały kontrakt na wspólne prace dotyczące stworzenia samosterującego się samochodu. Wszystkie trzy firmy będą ściśle współpracować w celu opracowania rozwiązań technicznych pozwalających na kompletnie autonomiczne poruszanie się pojazdu zarówno po głównych arteriach komunikacyjnych, jak i w zatłoczonych centrach miast. Jak ujawniono, pierwszy kompletnie autonomiczny pojazd będzie gotowy do samodzielnej jazdy w 2021 roku.

Zgodnie z planami BMW, w pierwszych etapach projektu opracowane zostaną rozwiązania techniczne oparte na całym systemie czujników i rozwiązań informatycznych, które stopniowo ograniczać będą udział człowieka w prowadzeniu samochodu. Docelowo, obecność człowieka na pokładzie samochodu ma zostać wyeliminowana. Zdaniem BMW, osiągnięcie tego etapu otworzy całkiem nowe możliwości biznesowe w dziedzinie transportu. Możliwe będzie wprowadzenie automatycznych rozwiązań w dziedzinie drive sharingu, czyli dzielenia tego samego samochodu przez wielu ludzi. Otworzą się także kompletnie nowe perspektywy dla transportu ciężarowego, choćby ze względu na brak ograniczeń czasowych w pracy kierowców.

We wspólnym oświadczeniu BMW i jego partnerów, wszystkie trzy firmy zobowiązały się do podzielenia się wynikami swoich badań cyt. „tak, aby wszyscy producenci samochodów mogli wypracować standardowe technologie w tym zakresie”. Pierwszy model samochodu o wysokim zaawansowaniu autonomiczności działania zostanie zaprezentowany już w tym roku, a testy działania nowej technologii na innych markach pojazdów mają się rozpocząć w 2017 roku. Jak się spekuluje, docelowy pojazd, który zostanie zaprezentowany w 2021 roku będzie miał prawdopodobnie napęd elektryczny i będzie nosił nazwę iNext. Inne modele tej serii będą znane pod nazwami i8 hybrid oraz i3.

Praca nad autonomicznymi pojazdami nie jest dla koncernu BMW nowością. Firma ta obecnie prowadzi projekt w chińskim Baidu, którego celem jest stworzenie tego rodzaju pojazdu na tamtejszy rynek.