Wszystko wskazuje na to, że po latach walki ze spadającymi cenami dóbr i usług oraz rosnącą w siłę walutą, japoński rząd może mieć powody do patrzenia z optymizmem w nadchodzący rok. Według ostatnich doniesień, ceny dóbr konsumpcyjnych wzrosły w Kraju Kwitnącej Wiśni w najwyższym od pięciu lat tempie. Zdaniem obserwatorów jest to dowód na skuteczną politykę antydeflacyjną prowadzoną przez japońskich dygnitarzy.

Na stronie BBC podano, iż inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności wzrosła w listopadzie o 1,2% w stosunku do poprzedniego roku – jest to wynik przewyższający oczekiwania rynku. Opublikowane w ubiegłym tygodniu dobre wyniki makroekonomiczne ucieszyły japoński rząd. Kraj jest już dalej niż w połowie drogi w kierunku realizacji celu wytyczonego przez bank centralny, zakładającego osiągnięcie poziomu inflacji w wysokości 2% około roku 2015. Według analityków takie rezultaty są spowodowane prowadzoną polityką pieniężną, mającą za zadanie osłabienie waluty oraz zwiększenie poziomu wydatków.

W trakcie jednego z ubiegłotygodniowych wystąpień, prezes Banku Japonii (BOJ) Haruhiko Kuroda oświadczył, że decydenci poszukują sposobów na „złamanie równowagi deflacyjnej”. Od blisko dwóch dekad kraj boryka się bowiem ze stagnacyjnym wzrostem gospodarczym oraz spadkiem cen. Przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe wstrzymują się bowiem z w wydatkami licząc, iż ceny nie będą rosły. Prezes Kuroda podkreślił również, że polityka pieniężna prowadzona przez BOJ różni się od tej stosowanej przez inne banki centralne, gdyż koncentruje się na zmieniających się oczekiwaniach obywateli. Jego zdaniem aktualna sytuacja gospodarcza kraju stanowi najlepszą okazję do uporania się z problemem deflacji.

Opublikowane dane wskazują, że plan uzdrowienia japońskiej gospodarki nabiera rozpędu pod rządami premiera Shinzo Abe. Drukowanie pieniędzy przez rząd japoński spowodowało, że jen stracił w tym roku jedną czwartą swojej wartości w stosunku do dolara. Był to kluczowy element planu premiera na ożywienie trzeciej największej gospodarki na świecie. Wcześniej na łamach naszego portalu opisywaliśmy cały pakiet stworzonych przez niego trudnych reform gospodarczych o nazwie „Abenomics”, dzięki którym zyskał on światowy rozgłos. Odważne pomysły na ratowanie japońskiej gospodarki i walkę z deflacją mają szansę na stałe wpisać Shinzo Abe do historii współczesnej ekonomii.