Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem jest powszechnym zjawiskiem. O ile wzajemne zaczepki są jej typowym objawem, o tyle porównanie, kto bardziej przyczynia się do ożywienia brytyjskiego biznesu jest możliwe tylko w przypadku dzieci księcia Williama i księżnej Kate, czyli księcia Jerzego i księżniczki Charlotte.

Chociaż dwuletni książę Jerzy wyprzedza swoją siostrę w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, to zaledwie czteromiesięczna księżniczka Charlotte jest „cenniejsza” dla brytyjskiej gospodarki. Jak donosi BBC, powołując się na Brand Finance, przedsiębiorcy zawdzięczają księżniczce blisko 5 miliardów dolarów, podczas gdy księciu Jerzemu nieco ponad 3,5 miliarda dolarów. Charlotte podbiła serca rodaków, którzy szturmem ruszyli do sklepów chcąc kupić swoim pociechom takie same sprzęty i ubrania, w jakich mała księżniczka wystąpiła niedługo po swoich urodzinach i w dniu chrztu.

CEO Brand Finance, David Haigh, tłumaczy, że Charlotte, Jerzy i Kate cieszą się na wyspach dużą sympatią, przez co popyt na produkty, z których korzysta królewska rodzina jest ogromny. Szacuje się na przykład, że z okazji narodzin księżniczki Brytyjczycy wydali ponad 150 milionów dolarów. Hitem sprzedażowym stał się warty 100 dolarów koronkowy szal, taki sam jak ten, w którym dziewczynka została przedstawiona światu. Co ciekawe, szefowa spółki produkującej szale, G.H. Hurt & Sons, Gillian Taylor, zdradziła, że wzrosła również liczba zamówień zagranicznych. „Efekt Charlotte” podobnie zadziałał, gdy dziewczynka została publicznie pokazana w dniu chrztu. Tym razem najbardziej skorzystał producent zabytkowych wózków, Prams With Pizazz.

Wszystko wskazuje na to, że księżniczka Charlotte idzie w ślady swojej matki, księżnej Kate, która prowadzi w rodzinnym rankingu marketingowej popularności. Ocenia się, że dzięki księżnej do kas brytyjskich przedsiębiorców trafiło ponad 7 miliardów dolarów. Z kolei biorąc pod uwagę fakt, że księżniczka pojawiła się publicznie zaledwie dwa razy, prawdopodobnie niebawem to ona będzie „największym skarbem” Wielkiej Brytanii.