Są tacy, którzy uważają, że miarą rozwoju cywilizacji jest jej stosunek do praw zwierząt. Pewnie jest w tym dużo racji, gdyż właściwe traktowanie naszych mniejszych braci świadczy o naszym człowieczeństwie. Troska o prawa zwierząt jest istotnym elementem naszej kultury, ale jak w każdej dziedzinie życia, także i tutaj można się nieco zagalopować. Przyznacie bowiem, że organizowanie psom wypraw do opery, raczej nie mieści w podstawowej karcie praw naszych pupili…

Właśnie taką usługę dla czujących się samotnie psów jest w stanie zorganizować wiedeński hotel Park Hyatt Vienna. Szefostwo tego pięciogwiazdkowego hotelu wyszło z założenia, że o ludzkich gości już bardziej zadbać się nie da, więc aby przyciągnąć kolejnych klientów, należy zaproponować coś dla ich ulubionych czworonogich towarzyszy. Jak mówi Monique Dekker–dyrektor generalny hotelu cyt. “staramy się być tak przyjaźni dla zwierząt jak to tylko możliwe. Jeśli nasi goście zechcą spędzić wieczór w mieście bez swoich pupili, jesteśmy w stanie zaoferować pełny pakiet opieki nad zwierzętami, włącznie z organizacją wyprawy do teatru”. Nie wiadomo, czy dotychczas ktokolwiek zdecydował się na taką usługę, aczkolwiek jak przyznaje pani Dekker cyt. „zdarzyło nam się już zamówić luksusową limuzynę dla pieska pozostawionego w naszym hotelu, która dowiozła go tam, gdzie akurat przebywał jego pan”.

Choć mało który hotel idzie tak daleko w zapewnianiu komfortowego pobytu zwierząt jak wiedeński Hyatt, to na rynku usług hotelowych jest to jednak jeden z silniejszych trendów. Według strony internetowej Hotels.com z każdym rokiem wzrasta ilość zapytań klientów o hotele oferujące pobyty ze zwierzętami. Z 325 tysięcy hoteli znajdujących się w bazie firmy, około 25% już pozwala na przyjazdy ze zwierzętami. Dynamicznie rośnie także liczba hoteli, które eksponują tę usługę w swoich folderach reklamowych. Klienci chcący skorzystać z tego typu usługi muszą liczyć się jednak z dodatkowymi opłatami. We wspomnianym wyżej hotelu Park Hyatt Vienna, skorzystanie z programu o nazwie Very Important Dog kosztuje 35 euro. Karma dla psa oraz wszelkie dodatkowe usługi są oczywiście extra płatne.

Podobne usługi dla miłośników zwierząt oferuje także londyński hotel Milestone. Zatrudnia on osobnego concierge do obsługi czworonożnych gości. W ofercie są spacery, opieka nad psem w pokoju hotelowym, a przede wszystkim niezwykle rozbudowane menu. Jeszcze przed przyjazdem gościa, zbierane są za pomocą specjalnego formularza wszelkie niezbędne informacje, które następnie służą do skomponowania indywidualnego menu dla czworonoga. Cena za taki posiłek waha się od 5,50 do 7,50 funta. W hotelu mogą przebywać nie tylko psy, ale i koty, papugi czy króliki. Te udogodnienia mają jednak jeden „haczyk”. Z uwagi na fakt, że wyposażenie hotelu Milestone stanowią zabytkowe meble, na początku pobytu pobierana jest zwrotna kaucja w wysokości 1000 funtów, z przeznaczeniem na pokrycie ewentualnych szkód poczynionych przez zwierzęta. Czy taka drobnostka może jednak powstrzymać prawdziwego miłośnika zwierząt przed zabraniem swojego pupila w romantyczną podróż do Londynu?