Rynek spożywczy żyje informacjami na temat fuzji dwóch branżowych gigantów – na połączenie sił zadecydowały się Heinz i Kraft Foods Group. Ciekawy wydaje się fakt, że jednym z motorów spektakularnej operacji jest Warren Buffett.

Inicjatorami fuzji byli właściciele Heinza – brazylijska spółka 3G Capital i Berkshire Hathaway na czele z miliarderem i genialnym inwestorem, Warrenem Buffettem.  3G i Berkshire Hathaway przejęli spółkę w 2013 roku za sumę 23 miliardów dolarów, jednocześnie wycofując ją z NYSE. Jak donosi BBC, teraz Warren Buffet cieszy się, że ma swój udział w fuzji dwóch znakomitych przedsiębiorstw, mających w swojej ofercie marki znane na całym świecie. Buffet pochwalił się również, że połączenie dwóch światowej klasy organizacji, przy jednoczesnym dostarczeniu wartości dla akcjonariuszy, jest operacją w jego stylu.

Buffet jest przekonany, że Kraft Heinz Company ma ogromne możliwości, a wyniki osiągane przez nowo powstałe przedsiębiorstwo będą imponujące. Zgodnie z założeniami przyświecającymi fuzji, do końca 2017 roku Kraft Heinz zdoła oszczędzić 1,5 miliarda dolarów rocznie. Szef Heinza, Alex Behring, w fuzji widzi szanse na ekspansję nie tylko na rynku amerykańskim, ale i na arenie międzynarodowej, podczas gdy CEO i szef rady dyrektorów Kraft Foods Group, John Cahill, uważa, że jego spółkę czeka nowy, ekscytujący etap rozwoju.

W wyniku połączenia Heinz i Kraft Foods Group powstanie trzecie pod względem wielkości w Stanach Zjednoczonych przedsiębiorstwo spożywcze. W rękach 3G Capital i Berkshire Hathaway pozostanie 51 proc. udziałów utworzonego przedsiębiorstwa, zaś dotychczasowi właściciele Kraft Foods Group rozdysponują między sobą 49 proc. udziałów. Ponadto akcjonariusze Kraft Foods otrzymają specjalną dywidendę w wysokości 16,50 dolara na akcję. Wypłata dywidendy o łącznej wartości około 10 miliardów dolarów zostanie sfinansowana przez Berkshire Hathaway i 3G Capital.

Inwestorom wyraźnie spodobała się idea połączenia dwóch gigantów, czego dowodem był ponad 40 proc. wzrost wartości akcji Kraft Foods. Finalizacji fuzji należy spodziewać się w drugiej połowie tego roku.