Najnowszy model smartfona koncernu Samsung–Galaxy Note 7, w swojej podstawowej wersji kosztuje w Polsce blisko 3500 złotych. Dla najbardziej zagorzałych fanów koreańskiej marki nie będzie to z pewnością przeszkodą w jego nabyciu. Dla szerszej rzeszy konsumentów, taka cena może jednak stanowić problem, tym bardziej, że pojawiły się niepokojące informacje związane z bezpieczeństwem użytkowania tego modelu smarfona.

Od sierpniowej premiery Galaxy Note 7 minęło zaledwie kilka tygodni, a Samsung już został zmuszony do ogłoszenia bezprecedensowej akcji wymiany tych urządzeń. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, nabywcy Galaxy Note 7 zostali wezwani do cyt. „wyłączenia swojego urządzenia i jak najszybszego dostarczenia go do najbliższego punktu sprzedaży, celem jego wymiany”. Dalej można przeczytać, iż cyt. „wymiana smartfonów odbędzie się w najszybszym możliwym terminie, poczynając od 19 września, gdyż bezpieczeństwo i zadowolenie naszych klientów jest naszym najwyższym priorytetem”. Jak ujawniono, przyczyną problemów jest wadliwa bateria, przy czym trudno na chwilę obecną ustalić, które dokładnie urządzenia wymagają wymiany. Wezwanie do wymiany zostało ogłoszone w mijającym tygodniu i dotyczy około 2,5 miliona egzemplarzy urządzeń. Powodem tej nie mającej precedensu w branży elektronicznej akcji, są informacje o przypadkach eksplozji podczas ładowania baterii Galaxy Note 7.

Raporty o wybuchających smartfonach zaczęły pojawiać się na tyle często, że zaniepokoiły szefostwa światowych linii lotniczych. Jako pierwsze zareagowały linie lotnicze ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które zakazały wnoszenia Galaxy 7 na pokład swoich samolotów. Podobne zakazy wprowadziły także Singapore Airlines, Qantas i Virgin Australia. W USA z kolei, tamtejsza Agencja Transportu Lotniczego wydała zalecenie dla podróżnych, aby unikali zabierania w podróż tego rodzaju sprzętu. Amerykańskie dzienniki doniosły o przypadku zapalenia się Galaxy 7 podczas jego ładowania za pomocą ładowarki samochodowej. Incydent wydarzył się w trakcie jazdy, ale na szczęście nie przyczynił się do spowodowania wypadku.

Pomimo wspomnianych problemów, debiut Samsunga Galaxy Note 7 został dobrze przyjęty przez rynek. Fani koreańskiej marki są w stanie wiele wybaczyć, aby móc cieszyć się ulepszoną wersją tego co znają i lubią.