Miniona środa nie była dniem dobrych wiadomości ani dla pracowników przedsiębiorstwa Kimberly-Clark, ani dla tysięcy niemowlaków. Firma zapowiedziała bowiem, że zaprzestaje produkcji i sprzedaży na terenie Europy tradycyjnych pieluszek jednorazowych Huggies. Jedynie mieszkańcy Włoch nadal będą mogli zaopatrywać się w tę markę pampersów.

Kimberly-Clark podjęło decyzję o skoncentrowaniu się na produkcji dwóch rodzajów pieluszek – wciąganych (tzw. pieluchomajtki) oraz do pływania (funkcjonujących pod nazwą Little Swimmers). Firma tłumaczy, iż taki krok stanowi tylko jeden z etapów opuszczania nisko-dochodowych dziedzin działalności prowadzonych w Europie. Przedsiębiorstwo planuje zmniejszyć zatrudnienie o ok. 1300-1500 osób oraz zamknąć bądź sprzedać 5 swoich fabryk, m.in. w Barton (Wlk. Brytania), Calatayud (Hiszpania) i Kluczach (Polska).

Decyzja została podana do publicznej wiadomości wraz z informacjami na temat wyników finansowych osiągniętych przez Kimberly-Clark w ostatnich trzech miesiącach. Producent m.in. chusteczek higienicznych, pampersów i ręczników papierowych zanotował niższy poziom sprzedaży, spowodowany wysokim kursem dolara. Równocześnie dochody firmy wzrosły. Zwiększono także prognozowaną wielkość zysku na koniec roku. Dochód netto wyniósł 537 mln dolarów czyli o 17,2% więcej niż w tym samym kwartale roku ubiegłego. Sprzedaż netto spadła o 3%, ale wzrost zysku był możliwy dzięki cięciu kosztów, w wyniku którego Kimberly-Clark poczyniło oszczędności w wysokości 100 mln dolarów.

Dziedziny działalności, z których zamierza zrezygnować firma, generowały do tej pory roczną sprzedaż netto rzędu 500 mln dolarów oraz przynosiły nieznaczny zysk operacyjny. Thomas Falk, prezes i dyrektor naczelny Kimberly-Clark oznajmił, iż wprowadzane zmiany pozwolą na lepsze skoncentrowanie się na możliwościach rozwoju, poprawią rentowność a także umożliwią osiąganie bardziej zrównoważonych zysków na rynkach tej części świata w przyszłości. Dodał również, że podjęte kroki są konsekwencją przyjętej w organizacji dyscypliny finansowej.