Otoczenie biznesowe w Egipcie jest bardzo nieprzyjazne przedsiębiorcom – zamieszki, niepewna sytuacja polityczna, brak jasnych regulacji oraz ograniczony dostęp do kredytów i zagranicznych inwestorów, utrudniają prowadzenie interesów. Jednak są branże, które mimo przeciwności, całkiem dobrze sobie radzą. Poza turystyką, spółki zajmujące się produkcją żywności i budownictwem nie mogą narzekać na brak przychodów.

Na przykład dla producenta ceramiki sanitarnej i płytek ceramicznych Lecico Egipt, ubiegły rok był wyjątkowo udany, a według jej szefa, Tahera Gargoura, bieżący rok zapowiada się jeszcze lepiej, gdyż spółka sprzedaje więcej towarów i po wyższych cenach. Zysk netto spółki wzrósł w ciągu roku o 28%, zaś przychody w pierwszym kwartale 2013 roku zwiększyły się o 15% do wartości blisko 332 milionów funtów egipskich (około 150 milionów złotych). Przedsiębiorstwo oferuje swoje produkty głównie klientom indywidualnym, a tych nie brakuje z uwagi na dużą grupę młodych dorosłych urodzonych w wyżu demograficznym, którzy są na etapie urządzania własnego mieszkania.

Dodatkowo, jak tłumaczy Gargour, ze względu na niestabilny kurs funta egipskiego, inwestowanie w nieruchomości jest atrakcyjną alternatywą dla oszczędzania gotówki. Podobnie producent paszy dla ryb hodowlanych, Aller Aqua Egipt, nie marnuje swojej szansy i we współpracy z duńskim partnerem buduje nową fabrykę na zachód od Kairu. Mimo problemów z dostawą paliwa i niekorzystnego kursu krajowej waluty, który obniża opłacalność importu (np. soi czy kukurydzy), Aller Aqua nie rezygnuje z produkcji, a wręcz ją rozwija zatrudniając 40 pracowników stałych i 40 pracowników czasowych. Wszak Egipt wciąż pozostaje liderem pod względem hodowli ryb, w tym tilapii.

Pojedyncze spółki potrafią wypracowywać duże zyski nawet w trudnych warunkach, jednak większość małych przedsiębiorców ma duży problem z rozwojem działalności, szczególnie ze względu na bardzo ograniczony dostęp do pożyczek bankowych i niekorzystne warunki kredytowania. Chociaż niektórzy upatrują w tym swojej szansy, niestabilność nie sprzyja biznesowi…