Przeglądając ogłoszenia o pracę bez trudu można znaleźć takie, w których poszukiwane są osoby z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, a co za tym idzie, w odpowiednim wieku. Trudno bowiem oczekiwać od dwudziestolatka 10 czy nawet 5 lat kariery zawodowej. Zdarzają się jednak również takie posady, gdzie młodość jest atutem. Rzadko natomiast młody wiek jest głównym kryterium rekrutacji całego personelu w przedsiębiorstwie. A taka sytuacja ma miejsce w przypadku e25.  

O intrygującym startupie z Dubaju napisało CNN Money. Wszyscy aplikujący o przyjęcie do pracy w e25 muszą mieć mniej niż 25 lat. Dlaczego i czym ma zajmować się nowa firma? Podobnie jak jej główny inwestor Emaar – rynkiem nieruchomości. Emaar jest największym deweloperem w Dubaju, najbardziej znanym z inwestycji w Burdż Chalifa (Burj Khalifa), najwyższy wieżowiec na świecie.

Jednak jej prezes Mohamed Alabbar nie ogranicza planów na rozwój firmy tylko do nieruchomości. W ubiegłym roku ogłosił bowiem plany stworzenia platformy e-commerce z siedzibą w Rijadzie oraz współpracował z YOOX Net-A-Porter, by stworzyć sklep internetowy z luksusową odzieżą dedykowany mieszkańcom regionu. Z kolei w kontekście e25, na stronie firmowej pojawił się następujący komunikat uzasadniający cezurę wiekową: „25 przyszłych liderów poniżej 25 roku życia stworzy i będzie zarządzać nowym startupem, który wzniesie działalność Emaaru na nowe wyżyny”.

Nie wiadomo jednak, w jaki sposób ten ambitny cel ma zostać osiągnięty. Pytane o szczegóły Emaar, odmówiło komentarza. Natomiast rekrutacja jest prowadzona on-line. Kandydaci podają swoje podstawowe dane osobowe, w tym narodowość oraz zdobyte wykształcenie. Dodatkowo muszą odpowiedzieć na pytanie, jak przekraczać oczekiwania w kształtowaniu przyszłości Emaar, używając do wypowiedzi maksymalnie 1000 słów. Wśród innych wymagań w ogłoszeniu podano dobre wyniki w nauce, ducha przedsiębiorczości oraz kreatywność. Ciekawe jak dużym zainteresowaniem będzie cieszyć się ta oferta pracy?

Należy zauważyć, że Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mają przepisów regulujących kwestie związane z dyskryminacją w miejscu pracy ze względu na wiek. Natomiast kraje arabskie charakteryzuje największy odsetek bezrobotnych wśród ludzi młodych. W 2015 roku wyniósł on 30,6% czyli ponad dwa razy więcej, niż analogiczna wartość dla całego globu. Czy inicjatywy, takie jak ta Emaaru, są w stanie odwrócić ten negatywny trend?