Dostępność różnego rodzaju dóbr kusi do robienia coraz obfitszych zakupów. I tak większość ludzi udając się do sklepu po jedną rzecz, wychodzi z koszykiem pełnym dodatkowych produktów. Problem w tym, że za wszystkie trzeba zapłacić, co nie zawsze jest takie proste. Oczywiście są karty kredytowe, dzięki którym nawet przy braku środków na koncie, można kupić wymarzony sprzęt czy ubranie. Należy jednak pamiętać, że i taki dług przyjdzie nam niebawem spłacić.

Kilku porad na temat tego, jak kupować i nie zbankrutować, udzieliła czytelnikom portalu Huffington Post, Jeanne Kelly, ekspertka od kredytów i autorka książki „The 90 Day Credit Challenge & The Credit Make Over”. Pierwszą żelazną zasadą jest… stworzenie listy zakupów i… trzymanie się niej. To drugie zadanie jest zdecydowanie trudniejsze. Każdą listę zakupów należy również kilkukrotnie sprawdzić by upewnić się, że nie ma na niej zbędnych pozycji. Jeśli planowane jest kupno droższych produktów, takich jak np. sprzęt elektroniczny, konieczne jest sprawdzenie cen w internecie.

Swoje zalety ma również robienie zakupów w sieci. W ten sposób unika się pokus typu wypicie kawy i zjedzenie ciastka w galerii handlowej. Przeciwnicy tej teorii podniosą jednak argument, że w trakcie zakupów online także jesteśmy w różny sposób zachęcani do dalszego wydawania pieniędzy, więc wspomniana zaleta nie jest tak oczywista. Udając się do galerii handlowej należy mieć jasny plan poruszania się po niej i wchodzić tylko do tych sklepów, w których można nabyć produkty z listy. To oszczędza nie tylko pieniądze, ale również czas.

Niezależnie od tego, gdzie robimy zakupy należy pamiętać, żeby nie wydawać ponad stan konta, nawet jeśli kupuje się prezenty dla najbliższych. Oczywiście co jakiś czas można zrobić wyjątek od tej zasady, ale tylko pod warunkiem, że w kolejnym miesiącu dokona się spłaty zadłużenia. Ważne jest także zbieranie rachunków. To pozwoli kontrolować wydatki rzeczywiście poniesione, w stosunku do tych zaplanowanych. Ponadto w przypadku zrobienia niechcianych zakupów pod wpływem chwili, możliwe będzie zwrócenie niepotrzebnych produktów do sklepu. W sezonie wyprzedażowym warto wziąć powyższe rady pod rozwagę…