W ubiegły czwartek francuski koncern spożywczy Danone – drugi na świecie dostawca wody butelkowanej – zadeklarował, że rozpocznie współpracę z holenderską firmą Avantium w zakresie wprowadzenia butelek z plastiku ekologicznego.

Istniejący od 2000 roku Avantium specjalizuje się w technologiach produkcji biotworzyw i prowadzi działania badawczo-rozwojowe w obszarze materiałów ekologicznych. Ich najnowszym osiągnięciem jest technologia wytwarzania bioplastiku PEF, będącego alternatywą dla powszechnie stosowanego politereftalanu etylenu (PET), do którego produkcji stosuje się paliwa ropopochodne. W przeciwieństwie do PET, innowacyjny plastik jest wytwarzany z surowców odnawialnych, m.in. z roślin, makulatury czy odpadów rolnych. Poza tym nowy materiał jest lżejszy, zawiera około 55% mniej węgla, a co najważniejsze – lepiej nadaje się do ochrony żywności.

Do tej pory Avantium współpracował z Coca-Colą, a umowa z Danone jest kolejnym krokiem, by popularyzować opakowania PEF i wytwarzać je na skalę masową. Ponieważ nowa technologia może być stosowana nie tylko w produkcji butelek, ale i foli czy włókien tekstylnych można spodziewać się, że zainteresuje się nią więcej firm, zwłaszcza tych, dla których dbałość o ekologię jest ważnym elementem wizerunku.

Źródło: www.lemonde.fr