Hiszpańskie towarzystwo lotnicze Iberia wchodzi na mocno konkurencyjny rynek tanich linii lotniczych. Właśnie dziś (niedziela) rozpoczął loty nowy-należący w całości do Iberii-przewoźnik Iberia Express. Ceny najtańszych biletów w jedną stronę (one way ticekts) rozpoczynają się od 25 Euro. Linia jak na razie oferuje wyłącznie połączenia krajowe, w tym loty do Madrytu oraz na należące do Hiszpanii wyspy takie jak Ibiza, Fuerteventura czy Lanzarote. Na starcie firma dysponuje personelem liczącym ok. 500 osób i flotą powietrzną składającą się z czterech Airbusów A-320. Według Luisa Galiego-prezesa Iberia Express, kluczem do sukcesu i rozwoju firmy będzie ograniczenie kosztów działalności operacyjnej. Właśnie nadmierne koszty doprowadziły w styczniu br. do bankructwa czwartego największego hiszpańskiego przewoźnika Spanair.
Deklaracje kierownictwa firmy dotyczące cięcia kosztów, zaniepokoiły związek zawodowy reprezentujący 1600-osobowy personel latający Iberii. Związkowcy obawiają się, iż powstanie Iberii Express doprowadzi do redukcji personelu latającego zatrudnionego w Iberii. Na znak protestu w styczniu i w lutym piloci Iberii przeprowadzili dwie akcje protestacyjne, paraliżując działalność firmy na kilkanaście dni.
W ostatnim czasie, niezależnie od poczynań Iberii, hiszpański rząd wszczął dochodzenie związane z upadkiem linii Spanair, sugerując, iż może nałożyć na towarzystwo karę w wysokości 9 mln Euro. W 2010 roku Spanair zanotował stratę z działalności operacyjnej w wysokości 115 mln Euro.
Na bankructwo Spanair natychmiast zareagował jej irlandzki rywal Ryanair, twierdząc, iż otwiera to przestrzeń do zwiększenia obecności w Hiszpanii, a nawet utworzenia w tym kraju jednej ze swoich baz.
Powstanie Iberia Express ma ukrócic zapędy Irlandczyków. Co więcej, szefostwo Iberii Express liczy, że po okrzepnięciu firmy, rozszerzy ona swoją ofertę o loty do……Irlandii, ale także do Włoch, Grecji, Łotwy i Holandii.

Źródło: BBC