Od dłuższego czasu producenci ropy naftowej nie mają powodów do zadowolenia. Ceny surowca kształtują się bowiem na niskim poziomie co sprawia, że kraje, których gospodarki opierają się na handlu tym towarem, reagują nerwowo na kolejne spadki. Nic więc dziwnego, że niedawna zapowiedź poszukiwania sposobów na stabilizację cen na rynku ropy naftowej, poczyniona przez dwóch jej producentów – Rosję i Arabię Saudyjską – dała nadzieję na poprawę sytuacji i wywołała wzrost cen surowca. Czy podano jakieś szczegóły?

Jak inormuje BBC, rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak oraz saudyjski minister energetyki, przemysłu i bogactw naturalnych Khalid al-Falih zapowiedzieli, że ich kraje zamierzają współpracować, aby zapewnić „stabilną sytuację i stabilny poziom inwestycji na rynku ropy w długim okresie”. Zdaniem ministra Nowaka, porozumienie należy uznać za „moment historyczny” w relacjach między Rosją a krajami OPEC. O współpracy poinformowano na konferencji prasowej podczas szczytu G20 w chińskim mieście Hangzhou.

Minister al-Falih zapewnił, że póki co nie ma konieczności zamrażania poziomu produkcji, gdyż „rynek ma się coraz lepiej i ceny to odzwierciedlają”. Z kolei minister Nowak ma na ten temat odmienne zdanie. Stwierdził, że powinno się wybrać jeden miesiąc z drugiej połowy tego roku, którego poziom wydobycia stanie się punktem odniesienia dla zamrożenia produkcji. Zapewnił jednocześnie, iż Rosja zgadza się przyjąć do tego celu każdy miesiąc, nawet jeśli będzie to dla niej oznaczać cięcia w wydobyciu.

Stosowanie strategii ograniczania produkcji, aby utrzymać wysokie ceny ropy naftowej, jest domeną OPEC i często kończy się porażką. Ministrowie Rosji i Arabii Saudyjskiej, czyli dwóch największych producentów tego surowca na świecie, spotkają się ponownie w tym miesiącu oraz w październiku i listopadzie. Zapewne będą wtedy dokładniej omawiać warunki porozumienia. Póki co, nie ujawniono żadnych szczegółów na jego temat, a niektórzy analitycy nazywają je pustym podkreślając, że oba państwa mają konkurencyjne w stosunku do siebie interesy.