Większość ludzi pracujących zawodowo zetknęło się pewnie z powiedzeniem „Chwal szefa swego, możesz mieć gorszego”. Dzisiejszy wpis nie będzie jednak dotyczył ani szefów złych, ani przeciętnych, lecz tych, którzy są wyjątkowi. Jak się okazuje, owa wyjątkowość bazuje w dużej mierze na umiejętności właściwej komunikacji, która jest niezbędna, by odpowiednio motywować podwładnych oraz rozwiązywać pojawiające się problemy. Prawdziwy, osiągający sukcesy lider powinien każdego dnia powtarzać swoim pracownikom osiem rzeczy. Jakich?

Artykuł na ten temat ukazał się na portalu dla przedsiębiorców Inc.com. Poniżej prezentujemy pierwsze cztery zdania, które mogą wynieść pracę zespołu na zupełnie nowy, wyższy poziom.

„Mam do Ciebie pełne zaufanie”
Nie ma nic bardziej zniechęcającego do pracy, niż szef, który nie wierzy w możliwości pracownika i na każdym kroku próbuje nim zarządzać. Nawet osoby bardzo pewne siebie, będą traciły wiarę w swoje kompetencje, jeśli będą traktowane jak mało rozgarnięte dzieci. Prezydent Roosvelt powiedział kiedyś: „Najlepszym liderem jest ten, kto ma dość rozumu, by wybrać dobrych ludzi, którzy zrobią to, co chce by było zrobione, i dość powściągliwości, by powstrzymać się od wtrącania, kiedy to robią”.

„Chciałbym/Chciałabym, abyśmy osiągnęli właśnie to”
Szefów wyjątkowych od przeciętnych różni umiejętność komunikowania planów oraz ukazywania wpływu codziennej pracy na cele strategiczne. Wytyczenie jasnego kierunku dla pracy zespołu sprzyja poczuciu stabilności i daje energię do realizacji działań.

„Co moglibyśmy zrobić lepiej następnym razem?”
Zdaniem Arianny Huffington, błędy to najlepsi nauczyciele. Każdy pracujący człowiek na świecie, pomylił się przynajmniej raz. Błędy zdarzają się zwłaszcza wtedy, gdy pewne rzeczy wykonuje się po raz pierwszy. Jeśli nie jest to błąd wynikający z lekkomyślności czy nieostrożności, zamień go w doświadczenie wzbogacające wiedzę. Nauczenie kogoś co zrobić następnym razem, by uniknąć wpadki, jest znacznie bardziej produktywne, niż udzielenie reprymendy.

„Chcę wykorzystać Twoje mocne strony”
Efektywni liderzy pozwalają świetnym pracownikom robić to, do czego zostali stworzeni. Każdy członek zespołu ma wyjątkowe umiejętności, a przełożony powinien je pielęgnować i przekuwać na sukces firmy. Pracowników należy traktować jak indywidualności. Poszukiwanie wielkości w każdym z nich, będzie prowadziło do wielkich rzeczy.

Ciąg dalszy „magicznych” zdań, już wkrótce.