Wypożyczalnie aut cieszą się coraz większą popularnością, zarówno wśród turystów, jak i osób podróżujących w interesach. Komisja Europejska postanowiła zatem przyjrzeć się bliżej funkcjonowaniu tej branży. Okazało się, że unijni kierowcy są obciążani zróżnicowanymi – w zależności od miejsca zamieszkania – opłatami, mimo iż zamawiają tę samą usługę on-line. W niektórych przypadkach ceny różnią się nawet w sytuacji, gdy u tego samego usługodawcy zamawiany jest dokładnie ten sam pojazd, z odbiorem w tym samym mieście.

Według Komisji Europejskiej jest to jawny przykład ​​dyskryminacji cenowej ze względu na miejsce zamieszkania, łamiący zasady jednolitego rynku UE. W ramach uzasadnienia swojego stanowiska, Komisja Europejska przywołała historię niemieckiego kierowcy, poszukującego w internecie samochodu, który mógłby wynająć na terenie Wielkiej Brytanii. Kiedy wypełnił formularz online i jako kraj zamieszkania wskazał Niemcy, cena za wypożyczenie auta podwoiła się.

Ponadto występowały również sytuacje, w których na podstawie określenia adresu IP, blokowano potencjalnym klientom możliwość rezerwacji samochodu na stronie z atrakcyjniejszymi warunkami finansowymi. „Problemowy” usługobiorca był przekierowywany do krajowej witryny wypożyczalni, gdzie po wyższej cenie mógł wynająć auto.

Jak informuje BBC, pierwsze sygnały o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu tej branży dotarły do Komisji Europejskiej w 2011 roku. Wystosowała ona pismo do sześciu międzynarodowych firm wynajmujących samochody, wzywając je do zrewidowania ich polityk cenowych. Po pewnym czasie poinformowano, że odpowiedzi udzielone przez Europcar, Hertz i Avis uznano za niesatysfakcjonujące. W tym tygodniu Komisja Europejska upubliczniła treść listów i zażądała przeprowadzenia w wymienionych firmach do końca sierpnia, pełnej inspekcji w tym obszarze funkcjonowania.

Zdaniem Komisji Europejskiej, ​​niektóre firmy przestrzegają zasady niedyskryminacji, jednak nie jest ona w pełni respektowana w całej branży. Tymczasem w ramach jednolitego rynku, europejscy konsumenci powinni mieć zagwarantowane takie same warunki wynajmu samochodów. Przedstawiciel Komisji zaapelował do kierowców o poszukiwanie najkorzystniejszych ofert i wezwał państwa członkowskie do zapewnienia ochrony praw konsumentów.