Większość przedsiębiorców, przed podjęciem decyzji związanych z prowadzonym biznesem, analizuje otoczenie bliższe i dalsze, próbując określić swoją pozycję rynkową. Są jednak tacy, którzy swój los zawierzają astrologom, wierząc, że biznesowy sukces zależy od układu planet i gwiazd. Co więcej – wbrew oczekiwaniom – liczba przesądnych przedsiębiorców nie maleje, lecz rośnie!

Przepowiednie astrologów są szczególnie popularne w Indiach, gdzie tradycyjnie uważano korzystne położenie gwiazd za gwarancję pomyślności młodej pary. Z obserwacji Abhishek Dhawana, astrologa z Delhi, wynika, że obecnie pytania, które zadają mu klienci dotyczą również kwestii biznesowych. Inwestorzy chcą wiedzieć, jaki będzie kurs rupii albo zastanawiają się nad ceną złota, a przedsiębiorcy konsultują kolor firmowego logo albo nazwę nowego produktu, która przyniesie im szczęście.

Korzystając z dużego zainteresowania, Abhishek Dhawan oferuje swoja usługi również online. W ciągu ubiegłego roku liczba klientów odwiedzających jego serwis wzrosła dwukrotnie. Podobny wzrost odnotowały inne spółki zajmujące się astrologią. Zdaniem jednego z ekspertów, Mudara Pathera, w najbliższym czasie tendencja ta wcale nie będzie się odwracać, gdyż mimo sceptycznego podejścia do astrologii młodych biznesmenów, wielu pozostałych jest przekonanych o potędze wiedzy o układach gwiazd i jej znaczeniu dla zyskowności realizowanych przedsięwzięć.

Zapytany o skuteczność swoich przepowiedni, Abhishek zapewnia, że w ośmiu z dziesięciu przypadków jego sugestie się sprawdzają. Jednocześnie podkreśla, że błędy wnikają z niepoprawnych danych przedstawionych przez klientów. Tymczasem SEBI, Indyjska Rada ds. Papierów Wartościowych i Giełd, przestrzega inwestorów przed podejmowaniem decyzji opartych na przepowiedniach astrologów. Jednak wszystko wskazuje na to, że bezskutecznie.