Przyszedł czas na kolejne interesujące wieści z rynku urządzeń mobilnych – tym razem dotyczą one producenta sprzętu z najbardziej rozpoznawalnym na świecie jabłuszkiem. Apple ogłosiło właśnie, że dzięki sprzedaży 43,7 mln iPhone’ów, w pierwszym kwartale tego roku firma osiągnęła zysk na poziomie 10,2 mld dolarów. Jednocześnie technologiczny gigant poinformował, że zamierza zwiększyć kwotę przeznaczoną na wykup swoich akcji o 30 mld dolarów, do poziomu 90 mld dolarów. Dlaczego zdecydowano się na taki ruch?

Według informacji BBC, zarządzający chcą w ten sposób uspokoić nastroje inwestorów, którzy nie są zadowoleni ze spowolnienia we wzroście przychodów firmy. Po ogłoszeniu planowanych działań, giełda zareagowała wzrostem cen akcji Apple. Producent popularnych urządzeń mobilnych poinformował również, że zwiększy o 8% kwartalną dywidendę. Ponadto Apple zamierza – po raz pierwszy od 9 lat –  przeprowadzić w czerwcu split akcji w proporcji 7 do 1.

Analitycy są zaskoczeni tak dobrymi wynikami sprzedaży iPhone’a, spodziewali się raczej ostrzejszego spadku zainteresowania ze strony konsumentów po okresie świątecznym. Tymczasem sprzedaż flagowego produktu, stanowiąca ponad połowę dochodów firmy, obniżyła się jedynie o 14% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Taki spadek można tłumaczyć oczekiwaniem użytkowników na kolejne modele smartfona. W analogicznym okresie w roku ubiegłym, wartość sprzedaży iPhone’ów była niższa o 17%, zatem osiągnięty obecnie poziom cieszy władze firmy.

W trakcie konferencji mającej na celu omówienie wyników technologicznego giganta, prezes Tim Cook powiedział, że to najlepsze rezultaty w okresie nieświątecznym w historii firmy. Podkreślił, że Apple nieustannie ewoluuje – w ciągu ostatnich 18 miesięcy dokonano kupna 24 mniejszych przedsiębiorstw dla zwiększenia potencjału w zakresie badań i rozwoju nowych funkcji oraz produktów. Nie oznacza to jednak, że sytuacja firmy jawi się wyłącznie w pozytywnym świetle. Powodów do zmartwień dostarczają bowiem zarządzającym kiepskie wyniki sprzedaży iPada i iPoda.