W miniony wtorek doszło do zakończenia sporu, którego rozstrzygnięcie interesowało w szczególności fanów Apple i Nokii. Firmy poróżniły się na tle patentów i innych własności intelektualnych wykorzystywanych przez producenta sprzętów z rozpoznawalnym na całym świecie jabłuszkiem, do których to prawa posiada niegdysiejszy gigant telekomunikacyjny z Finlandii. Pół roku temu Apple zapowiedziało zaprzestanie uiszczania opłat za korzystanie z patentów Nokii i oskarżyło ją o wymuszenia.

W odpowiedzi fiński producent złożył pozwy w sądach 11 krajów świata, m.in. Niemiec i USA, aby bronić swojej własności intelektualnej. Jak informuje NY Times, Nokia stwierdziła, że Apple powinno płacić za wykorzystywanie w swoich smartfonach, tabletach i innych urządzeniach opracowanej przez nią technologii. We wtorek firmy doszły do porozumienia i podpisały porozumienie patentowe, na podstawie którego Apple zacznie płacić należne Nokii tantiemy od drugiego kwartału 2017 roku. Szczegółów finansowych nie ujawniono, natomiast poinformowano o zawarciu nowej umowy biznesowej.

W ramach porozumienia Apple będzie oferowało w swoich sklepach elektroniczne urządzenia związane ze zdrowiem sprzedawane pod marką Withings należącą do Nokii. Z kolei fiński producent dostarczy Apple usługi i produkty z zakresu infrastruktury sieciowej. COO Apple Jeff Williams podkreślił w wydanym oświadczeniu, że jego firma jest bardzo zadowolona z zawartego porozumienia i cieszy się na rozwijanie biznesu wspólnie z Nokią. Informacja o planach obu przedsiębiorstw wywołała również zadowolenie inwestorów, czego przejawem był wzrost cen akcji Nokii.

Wszystkim tym, którzy uważali, że fiński producent odszedł do lamusa i nie ma już żadnego, realnego wpływu na działania na rynku telekomunikacyjnym, ostatnie doniesienia z pewnością dały do myślenia. Co prawda w segmencie telefonów firma musiała uznać wyższość rywali, jednak wciąż dysponuje prawami do patentów wykorzystywanych przez czołowych wytwórców komórek. Obecnie wpływy z tego tytułu stanowią główne źródło dochodów Nokii.