Notowania akcji tajwańskiego producenta smartfonów HTC gwałtownie spadły po ogłoszeniu decyzji amerykańskich władz o wstrzymaniu importu nowych modeli smartfonów HTC oznaczonych jako One X i HTC EVO 4G LTE. Spadek notowań wyniósł 6,6% do poziomu 411 dolarów tajwańskich za akcję.

W grudniu ubiegłego roku, amerykański sąd uznał HTC winnym naruszenia praw patentowych firmy Apple. Chodziło o rozwiązania technologiczne zastosowane we wspomnianych wyżej nowych modelach smart fonów. Prawa te były jakoby wcześniej zastrzeżone przez amerykańskiego giganta. Konsekwencją tej decyzji był zakaz importu do USA tych urządzeń. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż właśnie Apple jest głównym konkurentem HTC w segmencie smartfonów, nie tylko na amerykańskim, ale i światowym rynku.

W oświadczeniu wydanym przez HTC można przeczytać, iż firma podjęła już kroki w celu zmiany oprogramowania oraz designu swoich produktów, niemniej jednak wznowienie dostaw na rynek amerykański wymaga ponownego uzyskania odpowiednich certyfikatów. W dalszej części oświadczenia tajwańska firma zapewnia, iż jej zdaniem obecnie nie ma już żadnych przeciwwskazań natury formalnej do dopuszczenia jej produktów na rynek USA.

HTC jest firmą, która jako jedna z pierwszych na świecie zaczęła produkować urządzenia oparte na systemie Android. W ostatnim okresie jednakże firmie coraz trudniej jest konkurować na rynku podobnych urządzeń. Jak pokazały wyniki za pierwszy kwartał br., zysk netto w porównaniu z rokiem ubiegłym spadł aż o 70%. To co martwi szefostwo firmy, to fakt, iż główni konkurenci HTC na rynku smartfonów czyli Apple i Samsung, nie zanotowały aż tak dużych strat.

Wejście na rynek z nowymi modelami One X i HTC EVO 4G LTE miało w zamyśle szefostwa firmy odwrócić ten niekorzystny trend. Decyzja Amerykanów na razie przekreśliła te plany. Nawet jeśli okaże się, iż obecnie nie ma przeszkód, aby tajwańskie smartfony jednak dopuścić na amerykański rynek, to utracono bezpowrotnie szansę na osiągnięcie efektu nowości i zaskoczenia. Nie wróży to powodzenia w walce z Apple czy Samsungiem.