Droga do zawodowego sukcesu bywa zawiła i obfitująca w sytuacje, w których łatwo popełnić błąd. Często jednak porażka ma swoje źródło w złych nawykach. Okazuje się, że myślenie według pewnych schematów może prowadzić na manowce a nie ku świetlanej karierze. Porady, jak radzić sobie ze zgubnymi nawykami w procesach myślowych, opublikowano na łamach portalu The Muse, który odwiedzają osoby poszukujące pracy lub chcące rozwijać się zawodowo.

Czarno-białe myślenie
Jeśli podchodzi się do życia tak, jak do gry o wszystko lub nic, jedna porażka może sprawić, że przed sobą będzie widziało się wyłącznie pasmo niepowodzeń. To skrajny sposób myślenia, którego należy się wyzbyć. W chwilach zwątpienia najlepiej skupić się na jakimś sukcesie, czy uznaniu okazanym za dobrze wykonaną pracę.

Katastroficzne myślenie
Czy zdarza się Tobie robić przysłowiowe widły z igły? Wyobraź sobie taką sytuację – otrzymujesz informację, że raport potrzebny do przygotowania prezentacji będzie wysłany z opóźnieniem. Jeśli reagujesz myśleniem „Bez raportu prezentacja na pewno nie uda się! Zwolnią nas wszystkich” – czas na zmianę. Wykorzystaj czas oczekiwania na doskonalenie tego, co już przygotowałeś. Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować.

Lekceważenie lub pomijanie pozytywnych zdarzeń
Jeśli umniejsza się swoje sukcesy lub nie przykłada do nich należytej wagi, można przeoczyć naprawdę znaczące kroki postawione na ścieżce do kariery. A to sprawia, że spada zaangażowanie w wykonywaną pracę. Jeśli coś poszło niezgodnie z planem, należy poszukać w negatywnych zdarzeniach czy działaniach tych elementów, które udało się wykonać właściwie.

Zbyt pochopne wyciąganie wniosków
Ten problem ma bardzo wiele osób. Obserwują przez chwilę jakieś zjawisko i uważają, że wiedzą wszystko na jego temat. Pomimo iż nie poznali żadnych istotnych szczegółów. Jak temu przeciwdziałać? Za każdym razem zastanów się, czy wyciągnięty wniosek opiera się na faktach czy Twoim sposobie widzenia danej sytuacji.

Fałszywe przekonanie o wpływie czynników zewnętrznych
Jeśli uważasz siebie za ofiarę i uznajesz, że okoliczności były poza Twoją kontrolą, obwiniasz innych za zaistniałą sytuację, unikając wzięcia odpowiedzialności za porażkę. W rzeczywistości zazwyczaj jest tak, że każdy dysponuje – mniejszym bądź większym – wpływem na przebieg zdarzeń. Wystarczy tylko poszukać tej możliwości.

Pierwszy krok do sukcesu to świadomość tego, kiedy popełnia się błędy w myśleniu. Jeśli rzucisz wyzwanie sposobowi, w jaki oceniasz sytuację, obniżysz poziom stresu i staniesz się bardziej pewny siebie na drodze do kariery.