Każda osoba rozpoczynająca swoją drogę zawodową ma w głowie mnóstwo znaków zapytania. Dotyczą one na przykład tego, czego nie wolno robić w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, jak radzić sobie ze złym szefem, czy kiedy wypada prosić o podwyżkę. Okazuje się jednak, że osoby mające za sobą wiele lat pracy często mają podobne rozterki. I to pomimo bogatych zawodowych doświadczeń. Zapominają bowiem o wyciąganiu lekcji ze swoich wcześniejszych porażek, osiągnięć czy wyzwań, z którymi musiały się zmierzyć.

Autorzy artykułu, który ukazał się na łamach portalu The Muse przekonują, że jest pięć ważnych lekcji, które należy mieć w pamięci przez całe życie zawodowe. Oto one.

Twój następny błąd nie będzie ostatnim
Możesz myśleć, że tym razem sprawy potoczą się inaczej, ale szanse na popełnienie kolejnego błędu są bardzo duże. Nie dlatego, że jesteś skazany na porażkę, ale ponieważ popełnianie błędów jest częścią życia. Zamiast wierzyć w swoją nieomylność oraz to, że nic nie może pójść źle, zaakceptuj, iż przeszkody muszą się pojawiać, a Ty powinieneś być na nie przygotowany. W ten sposób zbudujesz mentalną siłę i nastawisz się na sukces.

Musisz poprosić o to, czego chcesz
Byłoby świetnie otrzymać podwyżkę czy awans z inicjatywy przełożonego, jednak w świecie rzeczywistym zależą one w dużej mierze od nas samych. Jeśli czegoś chcesz, poproś o to i udowodnij, że na to zasługujesz. Nikt nie potrafi czytać w Twoich myślach, dlatego musisz je artykułować, a swoje plany wprowadzać w życie.

Szczęście w karierze wymaga pracy
Możesz podziwiać tych, którzy codziennie wychodzą z pracy z uśmiechem na twarzy i zastanawiać się, jak to jest. Być może mieli szczęście, a może są bardziej utalentowani albo lepsi w tym, co robią od Ciebie? Prawdziwa tajemnica tkwi w wysiłku włożonym w dotarcie do tego miejsca, w którym się znaleźli. Każdy zasługuje na to, by kochać swoją pracę i każdy ma taką możliwość. Nie zdarzy się to od razu, ale jeśli zaprogramujesz się na poszukiwanie zawodowego szczęścia, jesteś o wiele bliżej osiągniecia tego celu.

Sukces wymaga czasu
Podobnie jak szczęście, także sukces w życiu zawodowym nie pojawia się na pstryknięcie palcami. Jego osiągnięcie wymaga czasu i… cierpliwości. Co ważniejsze, sukces nie jest wynikiem jakiegoś spektakularnego, gigantycznego skoku a małych kroczków wykonywanych każdego dnia. Póki co mogą one wydawać się Tobie mało istotne, ale za kilka lat docenisz ich wagę.

Praca i życie osobiste nie wykluczają się wzajemnie
Mówi się, że pracę należy zostawiać w pracy, a życie osobiste w domu. Jednak trzymanie się tej zasady jest łatwe tylko w teorii. Jeśli w pracy dzieje się źle, ciężko cieszyć się czasem spędzanym z bliskimi. I odwrotnie – problemy domowe rzutują na życie zawodowe. Sfera zawodowa i osobista powinny być traktowane na równi i jako wzajemnie uzupełniające się. Podejmowane decyzje zawodowe powinny współgrać z wartościami wyznawanymi w życiu prywatnym, a te dotyczące kariery umożliwiać takie życie osobiste, jakiego dany człowiek oczekuje.

Opisane powyżej lekcje mogą wydawać się oczywiste. I rzeczywiście, nie są to rewolucyjne odkrycia. Szkopuł w tym, aby o nich pamiętać, niezależnie od etapu kariery, na którym się znajdujemy.