W każdej pracy przychodzi taki moment, w którym zaczyna myśleć się o zajęciu wyższego stanowiska. Dochodzimy bowiem do wniosku, że skoro starannie i rzetelnie wykonywaliśmy obowiązki, nabyliśmy niezbędnego doświadczenia a przełożony był zadowolony z naszej pracy, nic nie stoi na drodze do awansu. Okazuje się jednak, że w ciągu dotychczasowej kariery zawodowej mogliśmy popełnić błędy, które mogą zaważyć na tym, czy uda nam się zająć wymarzone stanowisko. Cztery, najczęściej popełniane przez pracowników myślących o awansie błędy, opisano na łamach portalu The Muse.   

Przekonanie do siebie szefa, ale nie współpracowników
Bez wątpienia bezpośredni przełożony ma dużo do powiedzenia w kontekście Twojego awansu zatem warto, by był po Twojej stronie. Zastanów się jednak, jak wygląda nadmierne przypodobywanie się szefowi w oczach współpracowników. Część z nich może uznać, iż na drodze do awansu jesteś w stanie poświęcić wiele, również jedną z osób, z którymi do tej pory pracowałeś. Planuj swoje działania w ramach „kampanii wyborczej” w sposób bardziej świadomy pamiętając, że po awansie nadal będziesz współpracować z tymi ludźmi, a może nawet będziesz nimi zarządzać.

Skupianie się na przyszłych obowiązkach i zaniedbywanie obecnych
Bycie otwartym na nowe wyzwania jest dobre, gorzej jeśli zaczynasz mieć obsesję na punkcie awansu i zapominasz o aktualnych sprawach, którymi powinieneś się zająć. To z pewnością nie stawia Twojej kandydatury w dobrym świetle. Zanim zaczniesz planować harmonogram działań na nowym stanowisku upewnij się, że właściwie wykonujesz swoje bieżące obowiązki.

Wykraczanie poza normalne obowiązki, bez informowania o tym
Robisz wiele rzeczy – pomagasz kolegom, szkolisz stażystów, z oddaniem wykonujesz dodatkowe zadania, ale nikt specjalnie się tym nie interesuje. Promowanie Twojej aktywności i osiągnięć należy do Ciebie. Zadbaj o to, by znaleźć czas na omawianie i świętowanie sukcesów z przełożonym.

Bycie nieprzygotowanym na moment, w którym otrzymuje się awans
Jak będzie funkcjonował Twój zespół i firma, jeśli przestaniesz piastować swoje dotychczasowe stanowisko? Brak planu może stanowić powód dla odsunięcia w czasie Twojego awansu. Przygotuj się na rozwój swojej kariery również pod tym względem, m.in. wyszkol ewentualnego następcę.

Jak widać na drodze do wymarzonego stanowiska znajduje się kilka ciemnych zaułków. Wszystkie opisane błędy można podsumować stwierdzeniem, że w awansie nie chodzi tylko o Ciebie, ale również o to, co jest najlepsze dla zespołu lub przedsiębiorstwa. Jeśli będziesz o tym pamiętać, zrobisz lepsze wrażenie i szanse na awans zdecydowanie się zwiększą.