W mijającym tygodniu do opinii publicznej podane zostały interesujące informacje o korzyściach, jakie miałby zapewnić szwajcarski rząd swoim obywatelom. Szwajcaria rozważa bowiem przyznanie im gwarantowanego, miesięcznego dochodu w wysokości co najmniej 2,5 tys. franków szwajcarskich. W tej sprawie zostało nawet rozpisane narodowe referendum, które zaplanowano na 5 czerwca. Jakie miałyby być warunki otrzymania rządowego wsparcia?

Według doniesień CNN Money zwolennicy wspomnianego rozwiązania chcą, by rząd gwarantował każdemu obywatelowi miesięczny dochód po opodatkowaniu w wysokości co najmniej 2.500 franków szwajcarskich. Osoby, które otrzymują wynagrodzenie z tytułu pracy niższe od proponowanej kwoty, miałyby wypłacane tzw. wyrównanie. Z kolei pozostający bez pracy, dostawaliby pełną kwotę. Dochód ten miałby być nieopodatkowany i nieobarczony żadnymi dodatkowymi warunkami. Zastąpiłby jednocześnie różne zasiłki wypłacane do tej pory przez państwo.

Aby – po uzyskaniu aprobaty społeczeństwa w referendum – proponowane rozwiązanie zostało wprowadzone, szwajcarski rząd, który nie jest jego entuzjastą, musiałby znaleźć na ten cel w budżecie 25 mld franków rocznie. Politycy argumentują, że w tym przypadku konieczne byłoby wprowadzenie nowych podatków i ograniczenie wydatków budżetowych. Zdaniem rządzących zaszkodziłoby to krajowej gospodarce. Z kolei według zwolenników inicjatywy Szwajcaria jest państwem na tyle bogatym, że może sobie pozwolić na takie wsparcie dla obywateli. Przekonują, że setkom tysięcy Szwajcarów grozi utrata pracy w wyniku postępu technologicznego, a gwarantowany dochód da im większe poczucie bezpieczeństwa i zwiększy… przedsiębiorczość.

W Szwajcarii nie obowiązuje płaca minimalna, więc taka inicjatywa powinna spotkać się z entuzjazmem społeczeństwa. Tymczasem według sondaży tylko 40% wyborców zamierza poprzeć projekt gwarantowanego dochodu. Dodatkowo analitycy zwracają uwagę na fakt, iż kwota 2,5 tys. franków jest nieznacznie wyższa od tzw. granicy ubóstwa w kraju (2.219 franków), a znacznie mniej atrakcyjna niż poziom średniego wynagrodzenia przed opodatkowaniem (6.427 franków). Większość Szwajcarów zapowiada, że nie rzuci pracy, nawet jeśli proponowane rozwiązanie zostanie wprowadzone.