Chociaż niektórym nie sprawiają trudności, innym spędzają sen z powiek – publiczne wystąpienia mogą stać się prawdziwą zmorą, zwłaszcza jeśli charakter wykonywanej pracy wymaga częstego kontaktu z dużymi grupami ludzi. Dla wszystkich, którzy chcą rozwijać umiejętność wypowiadania się – nie tylko podczas prezentacji, ale i w trakcie dyskusji lub negocjacji – serwis Business Insider przygotował kilka porad, jak mówić, by dobrze wypaść.

Pierwszym krokiem jest określenie, czy nasz sposób mówienia jest przyjemny dla słuchaczy. Najprostszą metodą przyjęcia perspektywy odbiorców jest nagranie dłużej wypowiedzi i jej odsłuchanie. Ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do własnego stylu mówienia, wyłowienie wszystkich błędów w trakcie jednego odtworzenia może być trudne, dlatego zaleca się kilkukrotne przesłuchanie nagrania. Analizując wypowiedź należy zwrócić uwagę na tempo mówienia. Jeśli jest ono nierówne, zbyt szybkie lub zbyt wolne, słuchacze mogą mieć kłopot ze skupieniem się na prezentowanej treści. Według obserwacji Johna Westa, szefa jednego z działów New York Speech Coaching, typowym błędem początkujących mówców jest nadmierny pośpiech, który zamiast dowodzić ich pewności siebie, wskazuje na nerwowość.

Umiejętność mówienia to także adekwatne stosowanie pauz. Milczenie często jest niesłusznie kojarzone ze złym przygotowaniem do wystąpienia. Chwila ciszy to doskonała okazja na zastanowienie się – zarówno dla mówcy, jak i dla słuchaczy – o ile nie towarzyszą jej nieprzyjemne dźwięki “eee” lub “yyy”. To drugi istotny błąd, którego wyłowienie jest możliwe dzięki odsłuchaniu nagrania z własnym wystąpieniem, gdyż zazwyczaj w trakcie prezentacji sami nie słyszymy tych odgłosów. Kolejnym ważnym elementem jest intonacja. Należy przysłuchać się, czy aby kolejne zdania nie zlewają się ze sobą i czy sposób intonowania jest spójny z treścią.

Na zakończenie warto zadbać o mowę ciała, by była jak najbardziej naturalna. Jeśli w trakcie prezentacji wykonujemy nerwowe gesty, stoimy niestabilnie albo unikamy kontaktu wzrokowego ze słuchaczami, ogóle wrażenie odbiorców zdecydowanie się pogarsza. Dobrym sposobem sprawdzenia, jak jest postrzegana nasza mowa niewerbalna jest poproszenie kilku bliskich osób o szczere opisanie ich wrażeń.

Trenerzy zajmujący się szkoleniem tzw. kompetencji miękkich zapewniają, że umiejętności publicznego występowania można się nauczyć. Warto o tym pamiętać i ją doskonalić, by ciekawe merytorycznie wypowiedzi były również miłe dla ucha.