Ostateczna oferta kupna wyjątkowego dla kolekcjonerów kart baseballowych egzemplarza, nazywanego przez National Baseball Hall of Fame „Świętym Graalem”, wyniosła ponad 2 miliony dolarów. Jest to najwyższa cena, jaką kiedykolwiek podczas aukcji zapłacono za kartę baseballową.

Biały kruk – w 1909 roku wydano maksymalnie dwieście egzemplarzy karty – przedstawia zawodnika Pittsburgh Pirate, Honusa Wagnera, który w latach 1900 – 1917 grał na pozycji łącznika (ang. shortstop, SS). W okresie, kiedy karta została wydana, Wagner – nazywany „Latającym Holendrem” – był na drodze do wywalczenia ze swoim zespołem pierwszego zwycięstwa w World Series, czyli finałowych meczach Major League Baseball (MLB). Licytacja wyjątkowej karty rozpoczęła się 25 lutego bieżącego roku w domu aukcyjnym Goldin Auctions w New Jersey od kwoty pół miliona dolarów.

Łącznie pojawiło się piętnaście ofert kupna cennego przedmiotu, a ostateczna cena wyniosła 2 105 770,50 dolarów. Obecnie wiadomo o istnieniu około pięćdziesięciu kart z wizerunkiem gracza Pittsburgh Pirate, stąd taka wysoka kwota transakcji. Niewielka liczba egzemplarzy karty to efekt sprzeciwu Wagnera wobec publikowania karty przez American Tobacco Company. Niedługo po tym, jak karta pojawiła się na rynku, Wagner zorientował się, że została ona wydana bez jego zgody. Dodatkowo, baseballista nie chciał wspierać promocji wyrobów tytoniowych wśród dzieci i młodzieży, w związku z czym karta została wycofana z publikacji.

Jak podaje CNN, szczęśliwy nabywca karty pragnie pozostać anonimowy, a Ken Goldin, właściciel domu aukcyjnego, przekazał jedynie informację, że baseballowy „Święty Graal” trafił w ręce bogatego inwestora indywidualnego, który jest zagorzałym fanem tego sportu. Nieznane są także plany nowego właściciela karty, w jaki sposób zamierza wykorzystać swój nabytek.