Wizja nadchodzącego Nowego Roku mobilizuje do podejmowania ambitnych postanowień. W wielu przypadkach dotyczą one racjonalnego gospodarowania własnym budżetem. Kathleen Elkins, dziennikarka serwisu CNBC, podpowiada, jak w 2017 roku osiągnąć zamierzone cele finansowe.

Jedną z podstawowych zasad jest automatyzacja własnych finansów. Polega ona na natychmiastowym rozdysponowaniu wynagrodzenia i innych wpływów pomiędzy kontami inwestycyjnymi, oszczędnościowymi oraz uregulowaniem zobowiązań. Można uniknąć w ten sposób nieterminowych płatności i zmartwień pod koniec miesiąca, czy posiadane środki wystarczą na wszystkie opłaty. Niezbędne jest także sumienne monitorowanie wydatków. Trudno budować swoje bogactwo, jeśli wartość wydatków przewyższa wpływy. Osoby, które nie lubią prowadzenia rachunków, mogą skorzystać z pomocnych aplikacji, takich jak na przykład Mint.

Dalej CNBC przekonuje, że nie tylko warto odkładać pieniądze do skarbonki, ale i je inwestować. W pierwszej kolejności dobrym pomysłem jest inwestowanie drobnych kwot, nawet w wysokości reszty otrzymanej przy zakupach. Jest to możliwe na przykład przy wykorzystaniu aplikacji Acorns, która działa jak wirtualna skarbonka inwestycyjna zaokrąglając wydatki za zakupy do pełnych jednostek (np. dolarów) i automatycznie inwestując pozostałą kwotę.

Pracując nad poprawą sytuacji finansowej nie można obejść się bez wyrzeczeń. Nie muszą być one duże, bo jak przekonują doradcy, wystarczy każdego dnia odmówić sobie wypicia jednej kawy, by oszczędzić około 5 złotych dziennie, czyli 35 złotych tygodniowo i nawet 150 złotych miesięcznie. Ważne jest też, aby właściwie spożytkować bonusowe pieniądze – premię w pracy, finansowy prezent urodzinowy, a nawet kilka banknotów czy monet przypadkowo znalezionych w kieszeni. Wbrew pozorom nawyk odkładania dodatkowych środków pozwala w relatywnie krótkim czasie cieszyć się pokaźną sumą na koncie.

Na koniec specjaliści sugerują, że warto otaczać się ludźmi bardziej majętnymi od siebie i odnoszącymi sukcesy. Podobno w tym przypadku również sprawdza się znane powiedzenie, że kto z kim przestaje, takim się staje.