Matura, wybór studiów i decyzja o przyszłym zawodzie – to wszystko przed młodymi ludźmi rozpoczynającymi karierę zawodową. Amerykański portal CareerCast poświęcony pracy, na podstawie danych statystycznych pochodzących z agencji rządowych, opracował przydatny ranking dwustu zawodów, które w bieżącym roku okazują się „najlepsze”. Klasyfikacja jest oparta na ocenie czterech kryteriów – warunków pracy, zarobków, możliwości zatrudnienia i poziomu stresu.

Według rankingu najlepszym zawodem w 2013 roku jest specjalista do spraw ubezpieczeń, na co dzień zajmujący się szacowaniem prawdopodobieństwa wypadków, chorób, śmierci, kradzieży czy klęsk żywiołowych. O jego najwyższym miejscu w rankingu zadecydowały szerokie perspektywy zatrudnienia, niewielki stres i ponad 90 tysięcy rocznego wynagrodzenia. Generalnie pierwsza dziesiątka rankingu jest zdominowana przez zawody związane ze zdrowiem i medycyną, a wśród nich przez inżynierów biomedycznych, audiologów, dentystów, terapeutów zajęciowy, okulistów i fizjoterapeutów. Biorąc pod uwagę fakt, że amerykańskie społeczeństwo starzeje się, zawody te mają szanse na długo pozostać „najlepszymi”.

W rankingu wysoko oceniono także pracę inżynierów oprogramowania, specjalistów do spraw planowania finansowego (ang. financial planners) oraz analityków systemów komputerowych. Z kolei najgorsze miejsca w rankingu zajęły między innymi takie zawody jak rolnik, dekarz, mleczarz, drwal oraz pracownik platformy wiertniczej. Czwartą lokatę od końca zajęli aktorzy, których szanse na znalezienie pracy są nikłe, tuż przed przedstawicielami personelu wojskowego, na których niską pozycję zdecydowanie wpłynęły niekorzystne warunki pracy.

Ostatnie miejsce przypadło dziennikarzom przygotowującym informacje dla drukowanych gazet – ich zarobki wynoszą nieco ponad 35 tysięcy dolarów rocznie, warunki pracy są trudne, a przede wszystkim mają kłopot ze znalezieniem zatrudnienia, co odzwierciedla znaczny spadek popularności mediów drukowanych. Ciekawe, które zawody znalazłyby się w czołówce, a które na końcu polskiego rankingu – macie propozycje?