Domeną naszych czasów jest natłok informacji i wręcz nieograniczone możliwości wyboru. O ile w ważnych kwestiach warto podjąć trud analizy dostępnych opcji, o tyle w sprawach błahych jest on zbędny. Przejawem takiego podejścia jest na przykład redukcja garderoby do jednego stroju. Chociaż pomysł może wydawać się zaskakujący, sprawdza się on w przypadku kilku wybitnych postaci, także przedstawicieli świata biznesu.

Wizytówką Marka Zuckerberga, założyciela i szefa Facebooka, jest szary sportowy podkoszulek. Jak donosi CNN, Zuckerberg zapytany o powód takiego wyboru, tłumaczył, że „chce ograniczyć liczbę decyzji, jakie musi podejmować każdego dnia, by móc w pełni skupić się na jak najlepszym służeniu społeczności”. Z kolei komu na wspomnienie Steve’a Jobsa nie pojawia się w głowie wizerunek mężczyzny w jeansach i czarnym półgolfie? Współzałożyciel Apple prawie zawsze występował w tym samym stroju, dzięki czemu nie musiał codziennie zastanawiać się nad nową kreacją. Z podobnego założenia wychodzą między innymi brytyjski reżyser, scenarzysta i producent filmów, Christopher Nolan i amerykański wokalista, Henry Rollins.

Filozofia ta nie jest również obca Barackowi Obamie, który w rozmowie z Vanity Fair w 2012 roku powiedział, że nosi wyłącznie szare i granatowe garnitury, by podejmować mniej decyzji. Rzeczywiście naukowcy potwierdzają, że taka strategia ma sens, ponieważ nawet proste wybory są obciążające. Neuropsycholog Daniel Levitin wyjaśnia, że natłok informacji sprzyja powstawaniu tak zwanego przemęczenie decyzyjnego. Mnogość drobnych decyzji, które trzeba podejmować uruchamia procesy mózgowe, pochłaniające cenną energię. Taką samą jak ta, która jest potrzebna przy dokonywaniu ważnych wyborów, gdyż neurony działają w podobny sposób niezależnie od wagi decyzji.

Ograniczenie zawartości szafy do jednej kreacji jest ekstremalnym przykładem przeciwdziałania przemęczeniu decyzyjnemu. Warto jednak zastanowić się, w jakich codziennych sytuacjach poświęcamy zbyt wiele uwagi drobiazgom, a zaoszczędzoną energię spożytkować na podejmowanie decyzji większej wagi.