Od najmłodszych lat za wzór stawiane nam są postaci ze świata nauki, które charakteryzuje nieprzeciętny iloraz tzw. inteligencji racjonalnej, jak chociażby Leonardo da Vinci (IQ 220), Isaac Newton (IQ 190), Albert Einstein (IQ 160) czy Stanisław Lem (IQ 185). Przeprowadzane na różnych etapach życia testy na inteligencję często stanowią dla nas wyznacznik szans na powodzenie w studiowaniu, życiu zawodowym czy osobistym. Tymczasem okazuje się, że warunkiem sukcesu nie jest wcale odpowiednia wysokość IQ. A przynajmniej nie jedynym. Równie ważne są EQ, MQ i BQ Brzmi enigmatycznie?
Testy badające nasze IQ mogą służyć jako wskaźnik pomiaru umiejętności logicznego myślenia oraz tzw. inteligencji technicznej. Wysoki iloraz inteligencji jest konieczny by odnaleźć się w świecie biznesu, jednak zdecydowanie niewystarczający.
Badania przeprowadzone przez Carnegie Institute of Technology pokazują, że 85 procent powodzenia finansowego zawdzięczamy osobowości oraz umiejętnościom komunikowania się, negocjacji i przewodzenia. Zaskakującym jest fakt, że tylko 15 procent zależy od wiedzy technicznej. Co więcej, laureat Nagrody Nobla psycholog Daniel Kahneman dowiódł, że człowiek preferuje w interesach ludzi, których lubi i którym ufa, ponad te, do których czuje niechęć. Nawet jeśli ci pierwsi oferują usługę albo produkt o niższej jakości za wyższą cenę.
Zatem zamiast skupiać się na ilorazie inteligencji, powinniśmy poświęcić więcej czasu na umacnianie inteligencji emocjonalnej (EQ – Emotional Intelligence), moralnej (MQ – Moral Intelligence) i cielesnej (BQ – Body Intelligence). Pojęcia te mogą być ulotne i trudne do zmierzenia, ale ich znaczenie dla życiowego powodzenia człowieka jest znacznie większe od znaczenia inteligencji racjonalnej.
Inteligencja emocjonalna
Osoby cechujące się wysokim poziomem inteligencji emocjonalnej mają zdolność rozpoznawania i panowania nad emocjami własnymi oraz innych ludzi. Potrafią używać emocji stosownych do sytuacji i umiejętnie budują relacje interpersonalne. Inteligencja emocjonalna to także zdolność do samomotywacji, empatia i asertywność.
Inteligencja moralna
Związana z inteligencją emocjonalną i definiowana jako zdolność do ustalania w jaki sposób pogodzić wartości uniwersalne z własnymi wartościami, pragnieniami i działaniami. Utożsamia się ją z czterema cechami: uczciwością, odpowiedzialnością, empatią i wybaczaniem. Dotrzymywanie obietnic, pozostawanie w zgodzie ze sobą oraz bycie uczciwym to kwestie zasadnicze dla osiągnięcia wysokiego poziomu inteligencji moralnej.
Inteligencja ciała
Oznacza wiedzę o własnym ciele, o tym jak się z nim czujemy i w jaki sposób o nie dbamy. Ciało nieustannie wysyła sygnały, których słuchamy lub które ignorujemy. Mogłoby się wydawać, iż nie ma to większego znaczenia dla osiągnięć zawodowych, tymczasem inteligencja cielesna wpływa na naszą pracę determinując wiarę w siebie, stan umysłu, uczucia oraz poziom energii.
Klucz do sukcesu
Osoby, które w pełni rozwinęły inteligencję emocjonalną, moralną i cielesną mogą osiągnąć więcej niż ci, którzy posiadają w tych obszarach pewne niedostatki. Nawet jeśli wykształcenie tych ostatnich jest imponujące. Oczywiście inteligencja racjonalna jest ważnym atutem, jednak należy mieć świadomość, że wysokie IQ to za mało. IQ przynosi korzyści jednostce, podczas gdy z EQ, MQ i BQ korzystają również wszyscy dookoła. Jeśli zapanujemy nad złożonością tych często niedocenianych form inteligencji, osiągniemy więcej i będziemy postrzegani jako bardziej zdolni i kompetentni.