Bez względu na rodzaj pracy dziś nikt nie może obejść się bez PowerPointa! Wszelkiego rodzaju prezentacje i wystąpienia odbywają się na tle  multimedialnego pokazu, który ułatwia przedstawianie złożonych treści, uwypukla najistotniejsze kwestie, a przede wszystkim hipnotyzuje nieco kiczowatą grafiką. Czy prezentacja danych bez PowerPointa jest w ogóle możliwa?

PowerPoint jest jedną z aplikacji Microsoftu, która od dwudziestu dwóch lat podbija rynek i nie znajduje konkurencji wśród Apple Keynote, Google Presentation, Prezi lub SlideRocket, a 95% prezentacji jest przygotowanych z wykorzystaniem narzędzia Microsoftu.W przeciągu dwóch dekad aplikacja została zainstalowana na miliardzie komputerów i szacuje się, że na całym świecie w każdej sekundzie powstaje 350 nowych prezentacji PowerPoint. Z narzędzia korzystają dzieci pracujące na szkolnymi wystąpieniami, używają je profesorowie i biznesmeni, a nawet politycy. W połowie czerwca irański rząd w 47-slajdowej prezentacji przedstawił swój program nuklearny, a kilka tygodni później z aplikacji skorzystali naukowcy z CERNu, prezentując najnowsze osiągnięcia fizyki na 52 slajdach.

Niestety, zdaniem specjalistów z zakresu komunikacji, PowerPointowe prezentacje zubożają wystąpienia nawet jeśli te dotyczą obiektywnych danych. Osoba prezentująca rzadko kiedy nawiązuje właściwy kontakt z słuchaczami, którzy są przytłoczeni ilością informacji. Co więcej badania statystyczne pokazują, że referenci poświęcają ponad jedną trzecią czasu przeznaczonego na przygotowanie do wystąpienia na opracowanie graficznych aspektów prezentacji. Eksperci od komunikacji są przekonani, że znacznie skuteczniejszą metodą przekazu jest formułowanie treści w formie opowiadania, które stanowi pewną całość przez co jest interesujące i zrozumiałe audytorium.

Prezentacja bez multimedialnego pokazu koncentruje uwagę słuchaczy na mówcy i choć wymaga więcej odwagi pozwala na nawiązanie lepszego kontaktu z grupą niż wszelkie uśmiechające się z ekranu buźki czy inne graficzne żarty. Warto więc przygotowując się do kolejnego wystąpienia zastanowić się nad jego celem i odpowiedzieć sobie na pytanie czy aby pokaz w PowerPoincie jest konieczny.

Czy podczas swoich wystąpień i prezentacji używasz aplikacji PowerPoint?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading …