Dobra praca, realizacja własnych marzeń, wysokie zarobki i poważanie innych – w ten sposób można opisać ludzi sukcesu. Co ich łączy? Meksykańskie czasopismo El Universal opracowało listę cech, które są charakterystyczne dla osób mających na swoim koncie wybitne osiągnięcia.

Po pierwsze okazuje się, że osoby odnoszące sukces dobierają podobne towarzystwo. Najczęściej otaczają się ludźmi, którzy ich wspierają w rozwoju, inspirują i dodają im energii. Ludzi sukcesu cechuje pozytywna postawa nie tylko wobec innych, ale wobec życia. Dzięki temu przeciwności losu traktują jako wyzwania i szanse do zmiany, a nie zagrożenia na drodze do upragnionego celu. Wspólne dla nich jest także nieustanne podejmowanie działań zmierzających do osiągnięcia sukcesu i walka o własne marzenia.

Równocześnie meksykańscy specjaliści zwracają uwagę na podobieństwa związane ze sposobem komunikowania się. Z ich obserwacji wynika, że ludzie sukcesu mają dobrze opanowany język ciała. Są pewni siebie, o czym świadczy ich naturalne zachowanie niewerbalne (np. nie boją się nawiązywać kontaktu wzrokowego albo stanowczo uścisnąć rękę) i jednocześnie potrafią wzbudzać pewność siebie u innych. Wspólna dla nich jest także umiejętność odmawiania, dzięki której mówiąc „nie”, nie odczuwają niepotrzebnych wyrzutów sumienia ani nie ranią innych. Jasno wyrażają swoje myśli i bez trudu potrafią przyznać się do błędu, nie postrzegając własnych pomyłek w kategoriach porażki, lecz raczej nieudanej próby. Nie straszna im odpowiedzialność, w związku z czym w każdej sytuacji są gotowi ponieść konsekwencje własnych decyzji.

Mimo iż często są to osoby otwarte, które łatwo nawiązują relacje z innymi, ludzi sukcesu łączy potrzeba samotności. W samotności mają możliwość przemyślenia swoich działań i zastanowienia się nad kolejnymi krokami. Co ciekawe, inną cechą wspólną osób wybitnych jest dbałość o własne ciało, która przejawia się w ich aktywności fizycznej czy trosce o wartościową dietę. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy posiadanie opisanych cech jest receptą na sukces czy może efektem jego osiągnięcia.