Dzisiejszym wpisem kontynuujemy rozpoczęty w zeszłym tygodniu cykl publikacji o aplikacjach przydatnych w biznesie. Zanim jednak wrócimy do przedstawiania aplikacji warto przedstawić kilka informacji. Obecnie na rynku dominują 4 platformy mobilne:

  1. iOS – oprogramowanie firmy Apple stosowane wyłącznie w jej urządzeniach – iPhone, iPod Touch, iPad.
  2. Android – oprogramowanie firmy Google rozwijane na licencji GPL (przeczytaj więcej na temat licencji tutaj) można je znaleźć w urządzeniach mobilnych rozmaitych firm – Samsung, HTC, Sony i inne.
  3. Windows Phone – oprogramowanie rozwijane przez Microsoft występujące podobnie jak Android w urządzeniach różnych producentów w szczególności Nokia jak również Samsung, HTC i inne.
  4.  BlackBerry OS – oprogramowanie tworzone przez firmę RIM dedykowane dla urządzeń BlackBerry.

Każda z wyżyje wymienionych platform charakteryzuje się określoną specyfiką w związku z tym tworząc aplikacje należy uwzględnić platformę na której dana aplikacja będzie wykorzystywana (Aplikacje przedstawione w poprzednim artykule działają na każdej z wyżej wymienionych platform – są cross-platformowe). Aplikacje na urządzenia mobilne można pobierać z dwóch źródeł:

  • oficjalnych – dedykowanych „sklepów”
  • nieoficjalnych – np. ze stron internetowych.

Zaletą źródeł oficjalnych jest większe bezpieczeństwo – zanim aplikacja trafi do sklepu musi przejść szereg testów. W związku z dominacją na rynku mobilnym w/w platform dominują również dedykowane dla nich sklepy z aplikacjami:

  1. App Store – dla urządzeń firmy Apple,
  2. Google Play (wcześniej Android Market) – dla urządzeń z oprogramowaniem Android,
  3. Windows Phone Store (wcześniej Windows Phone Marketplace) – dla urządzeń z oprogramowaniem Windows Phone,
  4. BlackBerry App World – dla urządzeń BlackBerry.

Z interesujących statystyk aktualnie w App Store można znaleźć około 700 000 aplikacji w Google Play niewiele mniej, bo ok. 675 000. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku Windows Phone Store – ok. 100 000 czy BlackBerry App World ok. 70 000. Co ciekawe z samego App Store użytkownicy dziennie pobierają ok. 46 000 000 aplikacji. Prognozy na najbliższą przyszłość sugerują, że do roku 2016 rynek aplikacji mobilnych będzie mógł pochwalić się ok. 50 000 000 000 ściągniętych aplikacji. W związku z tym, aby wspomóc osiągnięcie tego wyniku w następnym artykule przedstawimy kolejny zestaw ciekawych aplikacji biznesowych.