Powszechny pogląd głosi, że Brytyjczycy to dość konserwatywne społeczeństwo, gdzie tradycja odgrywa ważną rolę. Pewnie w wielu dziedzinach tak jest, ale jak się okazuje są chwile, że i Brytyjczycy potrafią zaskoczyć skłonnością do zmian. Zaskoczenie jest tym większe, że dotyczy tak trwałej wydawałoby się kwestii jak wygląd…banknotów.

Prezes angielskiego Banku Centralnego Mervyn King na specjalnej konferencji prasowej poinformował o planowanych zmianach w wyglądzie banknotów. Najważniejszą zmianą jest umieszczenia na rewersie banknotu 5‒funtowego wizerunku Winstona Churchilla. Z tego też względu miejsce konferencji prezesa Banku Centralnego Anglii nie było przypadkowe, bowiem została ona zorganizowana w byłym domu Churchilla w miejscowości Chartwell, w hrabstwie Kent. Jak powiedział prezes King cyt. „nasze banknoty upamiętniają wielkich Brytyjczyków, a sir Winston Churchill był niewątpliwie jednym z nich. Pozostaje on legendą czasów II Wojny Światowej, a jego odwaga i poświęcenie dla służby publicznej do dziś stanowią dla nas inspirację”.

Z informacji przekazanych przez Mervyna Kinga wynika, że pierwsze banknoty z wizerunkiem Winstona Churchilla pojawią się w obiegu w 2016 roku. Na rewersie banknotu umieszczony zostanie wizerunek Churchilla zaadaptowany z fotografii wykonanej przez Yousufa Karsha w dniu 30 listopada 1941. Pod fotografią będzie widniał jeden z najsłynniejszych cytatów Churchilla, który wygłosił podczas swego pierwszego wystąpienia do Brytyjczyków‒”obiecuję Wam krew, pot i łzy”. Pozostałymi elementami na banknocie będą: widok na Westminster z południowego brzegu Tamizy, widok Big Bena pokazującego godzinę 15.00 czyli przybliżony czas, gdy Churchill wygłosił swoje słynne przemówienie o „krwi, pocie i łzach” oraz obraz nagrody Nobla z literatury, która Churchill otrzymał w 1953 roku.

Obecnie na brytyjskiej pięciofuntówce widnieje wizerunek Elizabeth Fry‒XIX‒wiecznej działaczki społecznej. Okazuje się, że zmiany wyglądu brytyjskich banknotów są w ostatnim czasie dokonywane relatywnie często. Ma to bardzo praktyczne uzasadnienie, gdyż jest spowodowane wprowadzaniem coraz to bardziej doskonałych zabezpieczeń przeciwko fałszerzom. Przy tej okazji niejako „wymieniane” są także historyczne postacie. Sir Winston Churchill będzie pierwszą osobowością z czasów historii najnowszej, która zostanie w ten sposób upamiętniona. Jak powiedział prezes Mervyn King cyt. „wybór Winstona Churchilla to nie przypadek, gdyż jego motto jest ciągle aktualne w dzisiejszych kryzysowych czasach. Dziś mamy do czynienia z innymi wyzwaniami, niż te z czasów Churchilla, ale i jedne i drugie wymagały wielu poświęceń i wyrzeczeń”.