Brytyjczycy mają opinię konserwatywnych, ale nie dotyczy to chyba wszystkich dziedzin życia. Ilość zmian które funduje Brytyjczykom tamtejsze Ministerstwo Finansów w związku z wprowadzaniem nowych rodzajów banknotów i monet może przyprawić o zawrót głowy. Jakiś czas temu pisaliśmy na naszych łamach o planach wprowadzenia od 2016 roku plastikowych banknotów. Wczoraj natomiast pojawiła się informacja o zamiarach rządu związanych z biciem całkiem nowej monety o nominale jednego funta.

Plany wprowadzenia do obiegu jednofuntówek ujawnił na Twitterze brytyjski minister finansów George Osborne zamieszczając nawet zdjęcie nowej monety. Jak podają źródła w Ministerstwie Finansów nowa jednofuntówka ma być najbardziej nowoczesną monetą na świecie. W jej wykonanie zaprzęgnięto najnowsze zdobycze techniki, przez co ma się stać ona odporna na próby fałszerstw, a tym samym cyt. „zwiększyć zaufanie ludzi do brytyjskiego systemu monetarnego”. Właśnie potrzeba ukrócenia nagminnego procederu fałszowania dotychczasowych monet stała się głównym argumentem za wprowadzeniem nowego rozwiązania. W obiegu znajduje się obecnie około 1,5 miliarda monet jednofuntowych, z czego jak się szacuje aż 3% może być fałszywa. Co roku wykrywa się i eliminuje z obiegu około 2 milionów fałszywych jednofuntówek. Nie powinno to zbytnio dziwić, gdyż technologia produkcji tych monet pochodzi z lat 70−tych ubiegłego wieku.

Jak ujawniono, nowa moneta ma być oparta na wzorze trzypensówki, która była w obiegu w latach 1937−1971 i definitywnie zniknęła po przeprowadzeniu w Wielkiej Brytanii procesu denominacji. Jej kształt to dwunastokąt, gdzie na awersie widnieje wizerunek królowej (zresztą podobnie jak na każdej brytyjskiej monecie czy banknocie). Co do tego jaki wizerunek będzie widniał na rewersie jeszcze nie podjęto decyzji.

Adam Lawrence−dyrektor królewskiej mennicy w której opracowano projekt nowej jednofuntówki jest niezwykle dumny z pracy swojego personelu. Jak mówi cyt. „nowa moneta to pionierski projekt, który wyeliminuje najbardziej popularne metody fałszowania bilonu. Będzie także wzorcem do tego jak produkować inne monety w przyszłości. Pokazuje ona, że wciąż potrafimy być kilka kroków przed fałszerzami”.

Plany wprowadzenia nowej jednofuntówki do obiegu zakładają, że stanie się to w 2017 roku.