Olimpiada w Rio jest już wspomnieniem, zaś do organizacji igrzysk w 2020 roku pieczołowicie przygotowuje się Tokio. Niestety jak wynika z obserwacji, klątwa wielkich długów wisi nad gospodarzami tej prestiżowej imprezy sportowej. Ekonomiści zadają sobie pytanie, czy Japończycy zdołają jej uniknąć.

Marzeniem urzędników jest wykorzystanie Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku do promocji Japonii jako centrum biznesu i innowacji oraz jako kraju atrakcyjnego dla turystów. Bank Japonii szacuje, że Olimpiada przyczyni się do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego o 0,3 punktu procentowego. Tymczasem nastroje wśród ekspertów są znacznie bardziej sceptyczne. Andrew Zimablist, ekonomista ze Smith College, powołuje się na dane historyczne, które sugerują, że gospodarcze efekty igrzysk rzadko kiedy cieszyły organizatorów. Podobnego zdania są amerykańscy ekonomiści Robert Baade i Victor Matheson, według których rzeczywisty wpływ Olimpiady na gospodarkę jest z reguły bliski zeru, a w najlepszym razie stanowi niewielką część tego, co zakładano.

Eksperci oceniają, że gospodarze igrzysk zwykle pozostają z deficytem budżetowym, który jedynie zwiększa ich zadłużenie. Wydatki związane z budową wysoko wyspecjalizowanej infrastruktury sportowej, organizacją różnych ceremonii i gwarancją bezpieczeństwa znacznie przewyższają przychody generowane dzięki Olimpiadzie. Dlatego prognozy dla Tokio nie są zbyt optymistyczne, zwłaszcza że miasto już przekroczyło założone koszty. Jak donosi CNN Money, w ubiegłym roku Japończycy musieli zmienić projekt budowy nowego stadionu, co podwyższyło koszty inwestycji o 2,5 miliarda dolarów. Odkąd w 2013 przyznano miastu organizację igrzysk, trzykrotnie doszło do zmiany na stanowisku burmistrza, a organizatorzy musieli uporać się z zarzutami o łapówkarstwo podczas przetargów i splagiatowanie logo.

Yuriko Koike, nowy burmistrz Tokio, obiecuje przeprowadzenie rewizji kosztów organizacji Olimpiady. Tymczasem specjaliści apelują, aby zrezygnować z tworzenia rozbudowanej infrastruktury, która nie będzie wykorzystywana w przyszłości. Być może to właśnie okaże się kluczem do przełamania klątwy.