Premier Hiszpanii Mariano Rajoy odrzucił właśnie postulat lidera Katalonii (region w Hiszpanii ze stolicą w Barcelonie) Arturo Masa o nadanie regionowi fiskalnej autonomii. Propozycja padła dzień po wielotysięcznych marszach i wiecach, których uczestnicy wzywali do ogłoszenia autonomii Katalonii.

Premier Hiszpanii, który przyjął katalońskiego lidera w swojej madryckiej siedzibie, powiedział, że kryzys gospodarczy należy przezwyciężać wspólnie, a nie osobno. Nie ma w tych okolicznościach szans na gospodarczą, a w szczególności podatkową autonomię jakiegokolwiek regionu Hiszpanii. Arturo Mas w wypowiedziach dla prasy nie krył rozczarowania takim obrotem spraw i nie wykluczył, że może dojść do wcześniejszych wyborów lokalnych władz w Katalonii.

Katalonia dostarcza budżetowi Hiszpanii około 20% dochodów, więc w dobie kryzysu podnoszą się głosy separatystycznie nastawionych Katalończyków, że należy skończyć z utrzymywaniem reszty Hiszpanii. Zwolenników takich postaw jest coraz więcej, a dobitnie o tym świadczy półmilionowa frekwencja na marszu niepodległościowym, który odbył się w Barcelonie w zeszłym tygodniu. W tym kontekście wcześniejsze wybory do regionalnego parlamentu mogą przerodzić się w swoiste referendum niepodległościowe.

Po spotkaniu hiszpańskiego premiera z liderem Katalończyków obie strony poczuły się w obowiązku wyjaśnić swoje stanowiska. Rząd w Madrycie argumentował więc, że autonomia fiskalna dla Katalonii stoi w sprzeczności z konstytucją, a jej ewentualne wprowadzenie utrudniłoby przezwyciężenie obecnego kryzysu. Z kolei Arturo Mas stwierdził, że dochód wypracowywany w regionie i oddawany do budżetu centralnego wielokrotnie przewyższa środki płynące w drugą stronę. Autonomia fiskalna byłaby więc próbą zrekompensowania tych dysproporcji.

Zdaniem obserwatorów hiszpańskiej sceny politycznej, sesja parlamentu Katalonii wyznaczona na przyszły tydzień może być decydująca w kwestii ogłoszenia ewentualnych wcześniejszych wyborów. Taki krok prowadziłby do zaognienia sporu, gdyż konstytucja Hiszpanii zabrania przeprowadzania referendum dotyczących autonomii w jakiejkolwiek formie.