Australijski rynek pracy zyskał w lutym 71.500 nowych etatów. Jest to największy miesięczny wzrost zatrudnienia od 2000 roku i bardzo dobry znak dla tamtejszej gospodarki. Większość analityków spodziewała się wzrostu, jednak na poziomie dużo mniejszym. Szacowano, że pracę znajdzie dodatkowe 9 tysięcy mieszkańców kraju.

Australijskie Biuro Statystyczne podało w czwartek, że liczba zatrudnionych na pełen etat wzrosła o 17,8 tysiąca, a zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy o 53,7 tysiąca osób. Do 65,3% populacji zwiększyła się również podaż pracy. Zrównoważyło to duży skok w liczbie etatów i spowodowało, że bezrobocie pozostało na poziomie 5,4%.

Dane są optymistyczne, ale część specjalistów pozostaje ostrożna w ocenie sytuacji. Według nich przyszłość australijskiego rynku pracy jest trudna do przewidzenia. Potrzeba co najmniej kilku miesięcy, aby upewnić się, że powyższe wartości nie są przesadzone oraz że nie są jednorazowym zjawiskiem. Przytoczone wyniki oznaczają jednak poprawę warunków ekonomicznych kraju i przełożyły się na wzrost notowań dolara australijskiego o ponad pół centa do 1,036 dolara amerykańskiego.

Australijski Bank Rezerwy w związku z pozytywnymi trendami na rynku pracy ma w planach wstrzymanie kolejnych cięć stóp procentowych. Od grudnia stopy procentowe pozostają na historycznie niskim poziomie 3%. Wszystko wskazuje na to, że wcześniejsze ich obniżki zaczęły przynosić pozytywne efekty. RBA zaznacza jednak, że decyzję podejmie w oparciu o większą ilość czynników, a nie tylko niepewny rynek pracy.

Również na rynku mieszkaniowym odnotowano znaczącą poprawę sytuacji. Niskie stopy procentowe i duże ułatwienia w dostępności kredytów mieszkaniowych są głównymi czynnikami przyspieszającymi rozwój gospodarki.

Dane podane przez Australijskie Biuro Statystyczne są oczywiście obiecujące, ale oceny analityków oraz reakcje inwestorów wskazują na dużą ostrożność w podejściu do podobnych rewelacji. Kolejne miesiące przyniosą odpowiedź, jaki rzeczywisty wpływ na ekonomię będzie miało ożywienie na rynku pracy.