Po ogłoszeniu przez Europejski Bank Centralny (EBC) planów dotyczących łagodzenia problemów zadłużenia w strefie euro, giełdy na całym świecie zwyżkowały. Wzrosty odnotowano także na giełdach azjatyckich podążających za światowym trendem.

EBC zadeklarował gotowość wykupienia obligacji krajów, w przypadku których koszt obsługi długu jest na tyle wysoki, że istnieje ryzyko niemożności regulowania bieżących zobowiązań. Problem ten dotyczy przede wszystkim Hiszpanii i Włoch, które borykają się z poważnymi trudnościami finansowymi, przez co inwestorzy zagraniczni mogą wycofywać się z tego regionu pogłębiając tym samym kryzys na Półwyspie Iberyjskim i Półwyspie Apenińskim.

Ponieważ najpotężniejsze gospodarki azjatyckie opierają się głównie na eksporcie, informacje dotyczące globalnego popytu w dużym stopniu kształtują nastroje inwestorów. Wielu z nich obawiało się, że problemy Hiszpanii i Włoch zagrażają nie tylko strefie euro, ale mogą przeszkodzić globalnemu ożywieniu gospodarczemu. Według specjalistów plan pomocy zaproponowany przez Europejski Bank Centralny jest wiarygodny i ma szanse na powodzenie, czego potwierdzeniem jest pozytywna reakcja inwestorów także na rynkach Dalekiego Wschodu. Główne indeksy wzrosły o ponad 2%: japoński indeks Nikkei 225 wzrósł o 2,2%, koreański indeks Kospi zyskał 2,6%, a w Hong Kongu indeks Hang Seng podniósł się o 2,4%.

Zielono jest również na giełdach papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych (Dow Jones osiąga najwyższy poziom od pięciu lat), w Niemczech (Dax wzrósł o 2,9%), we Francji (CaC 40 o 3%) i w Wielkiej Brytanii (FTSE 100 o 2,1%). Oby ten stan utrzymał się na dłużej!