Zanim Nowy Rok na dobre rozpocznie się na giełdowych parkietach, sprawdźmy które spółki poradziły sobie najlepiej w starym 2012 roku. Niedawno CNBC opublikował ranking wygranych i przegranych w kategorii najwyższe giełdowe wzrosty i spadki, w którym króluje Bank of America, zaś gorzką pigułkę porażki muszą przełknąć między innymi Knight Capital Group, Hewlett-Packard i Facebook.

Listę pięciu spółek mogących poszczycić się najbardziej imponującym wzrostem akcji w minionym roku otwiera Yahoo – jeden z największych portali internetowych na świecie, który pod rządami Marissy Meyer osiągnął najwyższy wynik giełdowy od czterech lat. W 2012 roku akcje spółki podrożały o 21%, głównie dzięki działaniom podjętym przez młodą CEO, która w lipcu przejęła stery w Yahoo. Wyższe wydatki na reklamę i zdecydowanie w pertraktacjach z Alibaba Group, w których stawką było 8 miliardów dolarów, zaowocowały poprawą morale pracowników i – czego dowodem są wysokie notowania akcji spółki – poprawą zaufania inwestorów.

Kolejne miejsce należy się Apple, którego notowania były źródłem wielu emocji. We wrześniu akcje spółki osiągnęły rekordową wartość 705 dolarów, przede wszystkim z uwagi na sukces iPhona 5 i optymistyczne prognozy związane z wprowadzeniem na rynek iPada Mini. Chociaż cena akcji spadła na koniec grudnia do około 500 dolarów, w ciągu roku udziały spółki zyskały 29% wartości. Z kolei akcje spółek, które zajęły drugą i trzecią pozycję w rankingu, podrożały w granicach 50%: udziały sieci sklepów sprzedających materiały budowlane, Home Depot, są teraz warte o 47% więcej niż na początku 2012 roku, zaś firma ubezpieczeniowa AIG (American International Group) zyskała 52% wartości.

Najlepszy wynik osiągnął Bank of America, którego wartość udziałów rosła systematycznie od jedenastu miesięcy – akcje banku są warte o 105% więcej niż przed rokiem. Sukces spółki jest efektem wzrostu popytu na kredyt hipoteczny oraz usprawnień wprowadzonych przez CEO Briana Moynihana i redukcji zatrudnienia w celu zwiększenia rentowności. Niewątpliwie pozycja lidera w tym rankingu jest powodem do dumy!