14 lutego tego roku, w wieku 89 lat, zmarł właściciel czekoladowego imperium – Michele Ferrero. Jego przedsiębiorstwo, dzięki któremu stał się najbogatszym Włochem, znane jest na całym świecie między innymi z orzechowo-czekoladowego kremu Nutella, czekoladek Ferrero Rocher, Jajek Kinder Niespodzianka i drażetek Tic Tac. Co ciekawe, sukces Ferrero jest efektem działania rodzinnego biznesu.

Tworzenie podwalin fortuny rodziny Ferrero rozpoczął ojciec niedawno zmarłego biznesmena, Pietro. To on w 1946 roku opracował recepturę kremu Giandujot, który jako połączenie niewielkiej ilości kakao i orzechów stał się przystępnym cenowo smakołykiem w czasach, kiedy czekolada była bardzo droga. Klienci pokochali Pastę Gianduja, która obecnie jest sprzedawana pod nazwą Nutella. Podczas ubiegłorocznej rozmowy dla BBC, Giovanni Ferrero – syn Michele – zdradził, że jego dziadek całkowicie poświęcił swoje życie udoskonalaniu składu wymyślonej przez siebie słodyczy. Tymczasem Michele Ferrero, syn Pietro, okazał się urodzonym przedsiębiorcą i doskonale potrafił wykorzystać pasję ojca, rozwijając produkcję orzechowo-czekoladowego kremu na wielką skalę.

W 1964 roku Michele utworzył pierwszą fabrykę, natomiast obecnie Nutella jest produkowana w 11 zakładach i trafia do sklepów w 160 krajach. W 2012 roku spółka zarobiła 10,5 miliarda dolarów, zawdzięczając 8 proc. wzrost rocznej sprzedaży klientom z Azji, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Warto dodać, że Grupa Ferrero jest największym odbiorcą orzechów laskowych, skupującym około 25 proc. światowej produkcji. Teraz stery zatrudniającego ponad 22 tysiące osób czekoladowego giganta są w rękach wnuka autora słodkiego przepisu, Giovanniego Ferrero, który zapewnia, że nie zamierza przerwać rodzinnej tradycji.

Dzięki swojej przedsiębiorczości, Michele Ferrero zgromadził na koncie majątek, który w marcu 2014 roku był szacowany na 26,5 miliarda dolarów. Według rankingu światowych miliarderów opublikowanego przez magazyn Forbes, Michele Ferrero i jego rodzina zajmowali w ubiegłym roku dwudzieste drugie miejsce na liście najbogatszych.