Obserwując ceny złota można zauważyć, iż wykazują one tendencję spadkową. Istnieją jednak takie podmioty, które swoją przyszłość wiążą właśnie z tym kruszcem, a konkretnie z handlem nim w wersji online. Brytyjska Mennica Królewska rozpoczęła w poniedziałek świadczenie usługi, dzięki której będzie można dokonywać zakupu złota w przestrzeni wirtualnej z taką samą łatwością, z jaką korzysta się z rachunków oszczędnościowych. Wszystko po to, by przyciągnąć uwagę inwestorów do metali szlachetnych.   

Mennica umożliwia wszystkim zainteresowanym kupno i sprzedaż złotych monet za pośrednictwem strony internetowej, a następnie ich przechowywanie w należących do niej skarbcach, strzeżonych 24 godziny na dobę przez brytyjskie ministerstwo obrony. Ułatwiając inwestycje w kruszec, instytucja liczy na atrakcyjne zyski z tego tytułu. Dzięki uruchomionej usłudze klienci będą mogli kupić zarówno złoto, jak i srebro, „po stale aktualizowanych, atrakcyjnych cenach – szybko, bezpiecznie i przez 365 dni w roku”.

Wszystkie inwestycje są jednak obarczone ryzykiem, również te w złoto. W ostatnim czasie ceny kruszcu spadają – w ciągu ostatnich trzech lat wartość sztabki złota obniżyła się o około 6%. Pomimo to, jak informuje CNN, World Gold Council szacuje utajony popyt na inwestycje w ten metal szlachetny na kwotę ok. 4 mld funtów, na terenie samej Wielkiej Brytanii.

Dyrektor mennicy Shane Bissett powiedział, że nowo wprowadzona usługa ma wspomóc rozwój rynku kruszców w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w formie handlu stosunkowo niedrogimi monetami. Każdego roku Mennica Królewska, której historia sięga ponad tysiąca lat wstecz, dostarcza monety do średnio 60 krajów świata. Czy nowa usługa spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony klientów?