Ludzie w różny sposób lokują swoje oszczędności. Jest wielu zwolenników nabywania papierów wartościowych, a także inwestujących w nieruchomości czy szlachetne kruszce. Jednym z popularniejszych sposobów odkładania na przysłowiową czarną godzinę było zawsze kupno złota. Okazuje się jednak, że cieszy się ono coraz mniejszym zainteresowaniem, co związane jest również z jego ceną. Wartość tego kruszcu sięgnęła ostatnio na giełdzie poziomu najniższego od blisko 6 lat.

Jest to o tyle zaskakujące, że kiedy sytuacja na rynkach jest nerwowa lub niepewna, inwestorzy zazwyczaj decydują się właśnie na zakup złota. Tymczasem obecnie nie można zaobserwować tej zależności. Jak informuje CNN Money, jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, na które wskazał George Gero z RBC Wealth Management.

Problemy chińskiej gospodarki i tamtejszej giełdy
W minionym tygodniu świat chińskich (i nie tylko) finansów zareagował nerwowo na doniesienia o tym, że regulator prowadzi dochodzenie przeciwko największym domom maklerskim w kraju. Ponadto choć rząd zapewnia, że gospodarka rozwija się w tempie blisko 7% rocznie, większość analityków jest zdania, że wynosi ono raczej 4,5%. Wszystko to sprawia, że elity Państwa Środka są mniej skłonne do inwestowania dużych kwot w złoto.

Rosnący w siłę dolar
W przypadku większości transakcji dotyczących złota, walutę handlu stanowi dolar. Jego rekordowe kursy nie przyczyniają się do dobrych wyników sprzedaży kruszcu. Gdy dolar drożeje, inwestorzy obniżają ceny złota. Zapowiadane najdalej na początek 2016 roku zrównanie kursów dolara i euro pozwala przypuszczać, że niegdyś drogocenny produkt jeszcze bardziej straci na wartości.

Prawdopodobna podwyżka stóp procentowych przez FED
Analitycy przewidują, że jeszcze w grudniu podniesione zostaną stopy procentowe w USA. Jeśli tak się stanie, złoto przestanie być interesującą opcją inwestowania, gdyż nie są wypłacane żadne odsetki wynikające z jego posiadania. Gero przekonuje, że spowoduje to zwiększone zainteresowanie innymi możliwościami w zakresie lokowania pieniędzy, aby więcej na tym zyskać.

Zdaniem niektórych specjalistów, cena złota może spaść nawet do 350 dolarów za uncję. Z takiego obrotu spraw nie są zadowoleni sprzedawcy biżuterii, którzy muszą liczyć się ze spadkiem popytu na oferowane przez nich produkty. Czy rzeczywiście niebawem złoto aż tak bardzo straci na wartości?