Były dyrektor generalny Enronu, dawnego przedsiębiorstwa energetycznego, może zostać zwolniony z odsiadywania wyroku prawie dziesięć lat wcześniej niż przewidywano. Jeffrey Skilling zarządzał spółką w okresie, w którym Enron został uwikłany w największe w historii Stanów Zjednoczonych oszustwo korporacyjne!

Wyrok Skillinga może zostać skrócony z dwudziestu czterech do czternastu lat, po tym jak były szef Enronu zgodził się nie składać więcej odwołań w swojej sprawie. Zgodnie z umową między prokuratorem federalnym a skazanym, ponad 40 milionów dolarów majątku Skillinga zostanie zajętych na wypłaty dla ofiar nadużyć spółki – kiedy w 2001 roku Enron zbankrutował., tysiące pracowników straciło pracę i swoje oszczędności emerytalne. Adwokat byłego CEO Enronu przyznaje, że zaproponowane jego klientowi porozumienie z pewnością zwiastuje koniec długiego i bolesnego procesu. Umowa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez sąd, który ma ponownie osądzić Skillinga skazując go na karę więzienia od czternastu do siedemnastu i pół lat więzienia, z uwzględnieniem okresu od grudnia 2006 roku, który skazany spędził za kratkami.

Jeffrey Skilling pracował dla Enronu dwadzieścia lat, zaś stanowisko dyrektora generalnego piastował jedynie przez pół roku, odchodząc za spółki na cztery miesiące przed bankructwem. Sąd w Houston skazał go w maju 2006 roku, stawiając mu dziewiętnaście zarzutów oszustw finansowych, dotyczącymi między innymi insider trading -wykorzystywania poufnych i nieoficjalnych informacji przy przeprowadzaniu transakcji papierami wartościowymi spółki w celu osiągnięcia prywatnej korzyści – oraz przedstawiania zafałszowanych raportów biegłym rewidentom.

Sprawa Enronu okazała się jednym z największych skandali korporacyjnych związanych z tzw. kreatywną księgowością, które stały się bezpośrednim impulsem do zaostrzenia regulacji prawnych w zakresie nadzoru korporacyjnego (ang. Corporate Governance). Uchwalona w połowie 2002 roku Ustawa Sarbanesa-Oxleya, określająca zasady efektywnego funkcjonowania systemu kontroli wewnętrznej, miała na celu przede wszystkim odbudowanie zaufania inwestorów.