Mimo, że w skali roku urządzeń z oprogramowaniem Android sprzedaje się, więcej, to nadal użytkownicy urządzeń z oprogramowaniem iOS generują  większy ruch w sieci (wśród urządzeń mobilnych).  Firma Chitika zajmuje się śledzeniem ruchu w sieci generowanego przez m.in. urządzenia Android i iOS. Ostatnie wyniki wskazują, że użytkownicy iOS wygenerowali 67% ruchu w porównaniu do 33% wygenerowanych przez użytkowników urządzeń z systemem Android.

Od maja 2012 ruch generowany przez użytkowników iOS wzrósł o 2%, a analogicznie ruch generowany przez urządzenia z Android’em spadł o 2%.  Mimo, że w ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych urządzeń mobilnych na rynku, powyższe wartości pozostały na mniej więcej podobnym poziomie.  Co ciekawe urządzenia z systemem Android są częściej kupowane, aczkolwiek to użytkownicy iOS wydają się być bardziej aktywnymi użytkownikami sieci.

Zdaniem analityków Chitika na wzrost ruchu generowanego przez użytkowników iOS mało wpływ pojawienie się 3 nowych urządzeń jesienią 2012 w tym iPhone’a 5. Ponadto, Apple ze swoją lojalną bazą klientów potrafi generować ogromne zainteresowanie wokół każdego nowego produktu. Co więcej Apple stworzyło sytuację, w której wysoki popyt i niesłychanie szybka wyprzedaż wszystkich nowych urządzeń stała się normą – kolejki przed sklepami w dniu premiery oraz szybka niedostępność nowych urządzeń.

Analitycy Chitika zauważają, że na wysokie notowania ruchu generowanego przez urządzenia z iOS ma przede wszystkim wpływ fakt, że iPad z dużą przewagą dominuje na rynku tabletów. Gdyby, nie uwzględniać ruchu generowanego przez iPad’y różnica nie byłaby tak znaczna, choć z drugiej strony analogicznie nie należałoby, wtedy uwzględniać tabletów z oprogramowaniem Android.

Nasuwa się pytanie z czego wynika taka różnica w generowanym ruchu? Nawet odejmując iPad’y użytkownicy iOS nadal częściej korzystają z sieci. Przychodzi mi do głowy kilka pomysłów np. chciałem skomplementować użytkowników iPhone’ów i stwierdzić, że decydując się na iPhone’a myślą o jego „możliwościach internetowych”, ale wtedy przypomniał mi się ten filmik: http://www.youtube.com/watch?v=BMsLArefSOw, no i przecież urządzenia z Androidem mają takie same możliwości.  Może jest to kwestia finansowa? A może jeszcze coś innego?

Ciekaw jestem Waszego zdania jakie macie pomysły?