Żadnemu z naszych czytelników nie trzeba przypominać przyczyn ostatniego kryzysu finansowego. Znaczna część krajów nadal odczuwa – w mniejszym bądź większym stopniu – jego skutki. Tymczasem analitycy ostrzegają przed kolejną bańką spekulacyjną, która może zachwiać stabilnością pewnej gospodarki. Okazuje się bowiem, że Kanada wskazywana kilka lat temu jako państwo, w którym funkcjonuje dobrze uregulowany system finansowy, popadła w tarapaty.
Od wybuchu bańki na amerykańskim rynku nieruchomości obserwatorzy podkreślali, że kanadyjski system uniknął wielu błędów, które doprowadziły Stany Zjednoczone do kryzysu. Jak jednak pokazał czas, Kanada nie nacieszyła się zbyt długo statusem państwa-wzorca w dziedzinie wspomnianych uregulowań. W ciągu ostatnich kilku lat bańka na tym rynku została mocno napompowana. W 2013 r. portal The Atlantic, bazując na danych opracowanych przez The Economist, umieścił Kanadę na czele listy krajów z największą nierównowagą na rynku nieruchomości mierzona różnicą między cenami nieruchomości a przychodami z tytułu ich wynajmu. Trudną sytuację Kraju Klonowego Liścia opisał na łamach TIME’a Christopher Matthews.
Wielu analityków przewiduje, że kanadyjska bańka niebawem pęknie. Co ich niepokoi? W swoim artykule Matthews wskazał na kilka przyczyn. Po pierwsze 7,5% siły roboczej kraju jest zatrudnione w branży budowlanej, a 7% kanadyjskiej gospodarki opiera się na budownictwie mieszkaniowym. Zdaniem specjalistów, oba wskaźniki są niebezpiecznie wysokie. Po drugie, ostatni raport dotyczący rynku pracy pokazał, jak trudna panuje na nim sytuacja. W grudniu bezrobocie wzrosło z 6,9% do 7,2%. Ponadto wskaźnik zadłużenia gospodarstw domowych do ich dochodu dyspozycyjnego osiągnął rekordową wielkość – 164%, czyli dużo wyższą niż z początków kryzysu w USA. A zobowiązania z tytułu kredytów hipotecznych stanowią największą część zadłużenia obywateli Kanady.
Dokładnie te same mechanizmy przyczyniły się do pęknięcia amerykańskiej bańki na rynku nieruchomości, a w konsekwencji do ogólnoświatowego kryzysu. Kanada może oprzeć się trudnościom, głównie dzięki rządowym zabezpieczeniom. Kraj ratują również energia i surowce mineralne, w dalszym ciągu cieszące się dużym zainteresowaniem. Czy uda się uniknąć pęknięcia kolejnej nieruchomościowej bańki? Czas pokaże…