Zwykło się mówić, że sukces zaczyna się w głowie. I trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Według szacunków człowiek ma bowiem około 70 tys. myśli na dzień. A to oznacza, że ma również tyle samo okazji, by nastawić się do życia i tego, co go czeka, pozytywnie lub negatywnie. Jeśli nasze myśli będą krążyły wokół tego, czego nie umiemy, budziły wątpliwości, co do posiadanych umiejętności czy podjętych decyzji, z pewnością przełożą się na osiągane przez nas wyniki. Bynajmniej nie tak, jak byśmy chcieli.

Okazuje się jednak, że można zmienić swój sposób myślenia i nie jest to wcale zadanie karkołomne. O pięciu ćwiczeniach, które mają odpowiednio zaprogramować nasz mózg napisano na łamach portalu Inc.com.

Rozróżniaj nieustanne rozmyślanie od poszukiwania rozwiązania problemów
Obmyślanie strategii, która ma pomóc w pokonaniu jakiejś przeszkody, jest pomocne. Natomiast wyobrażanie sobie co się stanie, jeśli tego nie zrobimy i nieustanne analizowanie wyłącznie negatywnych scenariuszy, z pewnością nie przybliży nas do sukcesu. Kiedy zaczynasz rozmyślać nad problemem zatrzymaj się na chwilę i zastanów – czy aktywnie szukasz rozwiązania czy torturujesz się katastroficzną wizją przyszłości? Jeśli to drugie, przestań. Postaraj się znaleźć mózgowi inne, bardziej produktywne zajęcie.

Udziel sobie takiej samej rady, jaką dałbyś swojemu przyjacielowi
Zakładając, że jesteś podobny do reszty ludzi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zbyt krytycznie siebie oceniasz. Samobiczowanie i nieustanne uwydatnianie popełnionych błędów tylko ciągnie Cię w dół. Badania dowiodły, że umiejętność okazywania współczucia (także sobie), prowadzi do poprawy samopoczucia, lepszego postrzegania samego siebie, a także zwiększenia poczucia własnej wartości i motywacji. Mów więc do siebie w taki sposób, w jaki udzielałbyś wsparcia najlepszemu przyjacielowi.

Nazywaj swoje emocje
Większość ludzi ma awersję do mówienia o swoich uczuciach lub ich okazywania. Efekt jest taki, że wielu z nich tak bardzo oddala się od swojego stanu emocjonalnego, że nie jest często w stanie określić, co właściwie czują. Albo używają parafrazy zamiast powiedzieć wprost, że są smutni, zdenerwowani lub przybici. Poświęć codziennie kilka minut starając się określić swój stan emocjonalny. Zastanów się również, jak emocje, które odczuwasz, mogą wpływać na Twoje decyzje oraz jakie jest ich podłoże. Czy jesteś smutny, bo zdarzyło się coś w Twoim życiu osobistym, czy martwi Cię sytuacja w pracy? Jeśli nie będziesz świadomy źródła takiego, a nie innego stanu emocjonalnego, przeniesiesz emocje do innej sfery życia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Równoważ emocje logiką
Niezależnie od tego, czy masz do podjęcia trudną decyzję finansową czy rodzinny problem do rozwiązania, najlepsze wyniki osiągniesz wtedy, gdy będziesz w stanie zrównoważyć to co czujesz z tym, co podpowiada logiczne myślenie. Jeśli znajdujesz się w stanie silnego, emocjonalnego pobudzenia, podejmij kroki, które w większym stopniu zaangażują do podjęcia decyzji rozum. W większości sytuacji sprawdzi się proste narzędzie – lista zalet i wad rozważanego rozwiązania czy alternatyw wyboru.

Praktykuj wdzięczność
Wdzięczność wiąże się z wieloma fizycznymi i psychologicznymi korzyściami, w tym z odczuwaniem szczęścia. W jednym z badań stwierdzono, że ludzie wyrażający wdzięczność są nawet o 25% szczęśliwsi od pozostałych. Przyzwyczaj się do mówienia o tym, za co jesteś wdzięczny każdego ranka przy śniadaniu, albo zapisuj to w kalendarzu czy notesie, Trenuj swój mózg w poszukiwania dobrych rzeczy w Twoim życiu. Może to być najprostszy, a jednocześnie najbardziej skuteczny sposób, aby poprawić swoje samopoczucie.

Jeśli chcesz osiągać sukcesy i być szczęśliwy, musisz się do tego przygotować. Trening mentalny, opierający się na pięciu ćwiczeniach opisanych powyżej, jest jednym z narzędzi, by tego dokonać.