Dla większości osób czas, w którym w pracy nie ma przełożonego, stanowi chwilę wytchnienia od wykonywania czyichś poleceń. Jednak są i tacy, którzy w jego nieobecności upatrują swoją wielką zawodową szansę. Dlaczego? Jest to dla nich możliwość udowodnienia sobie i innym, że świetnie spisaliby się na wyższym stanowisku. Szkoda byłoby więc nie skorzystać z takiej okazji. Łatwiej jednak o tym mówić, niż faktycznie się tego podjąć. Co zrobić, by z próby zastępowania przełożonego wyjść zwycięsko? Oto porady opublikowane w serwisie internetowym gazety The Guardian.

Bądź dzielny/dzielna
Bynajmniej, nie oznacza to wprowadzania w życie drastycznych zmian. Chodzi raczej o odwagę postępowania w zgodzie z własnym przeczuciem, a nie poświęcanie wielu godzin na rozmyślanie nad każdą drobną decyzją, ze strachu przed popełnieniem błędu. Dobrego lidera charakteryzuje bowiem umiejętność szybkiego i stanowczego podejmowania decyzji.

Nie proś o pozwolenie
Jeżeli Twój szef, nawet będąc na urlopie, nieustannie sprawdza zawartość swojej skrzynki mailowej, może Cię kusić by zachowywać się tak, jakby wciąż był w biurze. Jednak nieustanne słanie pytań, prośby o opinię czy weryfikację podjętych decyzji, wysyłają zły sygnał do otoczenia i do samego kierownika. Takie działanie pokaże, że nie jesteś gotowy, by wziąć na siebie odpowiedzialność i zostać czyimś przełożonym.

Usprawniaj i ulepszaj
Piastujący wysokie stanowiska w organizacji często mają mniejszy kontakt z tzw. codziennym jej funkcjonowaniem. I to właśnie stanowi o Twojej przewadze. Masz doskonałą okazję, by rozejrzeć się dookoła i określić, co w firmie nie działa tak, jak powinno lub może działać lepiej. Czas kiedy szef jest na wakacjach, to szansa na wypróbowanie z pozoru niewielkich zmian, które uczynią życie w pracy łatwiejszym i pomogą wszystkim pracować wydajniej.

Podnieś swój firmowy status
Jeśli udało się Tobie zrobić coś dobrze, mów o tym głośno. Nieobecność przełożonego to szansa na współpracę z firmowymi liderami oraz ludźmi, z którymi nie spotykasz się na co dzień. Powinieneś pokazać im, że jesteś gotowy na to, aby Twoja kariera nabrała przysłowiowych rumieńców. Pamiętaj jednak, aby dbać również o relacje z pozostałymi pracownikami – jeśli chcesz awansować, musisz mieć dobry zespół.

Raportuj
Jeśli sprawisz, że Twój przełożony wróci do wykonywania swoich obowiązków w sposób bezbolesny, wszyscy na tym zyskają. Nie zostawiaj więc na jego biurku listy pytań czy niedokończonych maili, bo wyjdziesz na osobę słabo zorganizowaną. Przygotuj lepiej raport i wyślij kierownikowi dzień przed jego powrotem do pracy. Dzięki temu nadgoni on wszystkie sprawy i będzie na bieżąco. Zarezerwuj także termin na spotkanie z szefem w pierwszym tygodniu po wakacjach. W trakcie dyskusji omów wszelkie problemy, które pojawiły się podczas nieobecności przełożonego, a także ewentualne błędy, które popełniłeś.

Nie bój się mieć ambicji
To 
uwaga cenna zwłaszcza dla pań. Świadomość listy własnych dokonań oraz głośne mówienie o swoich ambicjach to ważna sprawa na drodze do awansu. Jak widać siedzenie cicho nie popłaca w tym przypadku.